AKUT’tan Kış Hazırlığı

AKUT Arama Kurtarma Derneği Bodrum Ekibi yaklaşan kış için sel ve akarsu eğitimi yaptı. Eğitimin ardından bir açıklama yapan AKUT Bodrum ekip lideri Saadettin Uslu küresel ısınma nedeniyle artık eskisinden daha fazla sel olayı yaşanacağını hatırlattı.

AKUT Bodrum, faaliyete başladığı günden bu yana afet öncesinde, anında ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili her hafta çeşitli arama-kurtarma eğitimleri düzenliyor. AKUT’un daha önce teorik eğitimlerini tamamlayarak sel ve akarsu kurtarma eğitimini alacak gönüllüleri uygulama eğitimini 4 Eylü’de Bitez Adaboğazı sahilinde aldı. akut20 gönüllünün katıldığı eğitimde kurtarmacı adayları, akarsu ve seldeki kurtarma faaliyetlerinde hayati önem taşıyan throw-back (at-çek) halatıyla en kısa zamanda kazazedeye ulaşma, botla müdahalelerde gerekli olan senkronize kürek çekme, bota binme, kazazedeyi bota alma, ters dönen botu düzeltme gibi eğitimlere katılarak herhangi bir sel olayında farklı noktalardaki temsili kazazedelere ulaşma ve kurtarmaya yönelik eğitimler aldı.

AKUT Bodrum ekip lideri Sadettin Uslu konuyla ilgili açıklamasında; “Bilindiği gibi 2011’de ve geçen yıl bu tarihlerde bölgemizde ciddi sel afeti yaşadık. Can kaybının olmaması sevindirici olmasına rağmen, bir çok vatandaşımız maddi zarar gördü. Bundan sonra bu selleri global ısınmadan dolayı daha çok yaşayacağız. Bunun için hazırlıklı olmak zorundayız. Bu nedenle bütün afetlerde olduğu gibi sel ve akarsu afetlerinde de can kayıplarını en aza indirmek için düzenlediğimiz eğitime gönüllü arkadaşlarım özverili bir şekilde katıldılar. Bu çalışma sel afeti simüle edilerek ön eğitim olarak denizde yapıldı. Bu eğitimin bu hafta sonu tekrarı yapılacak. Daha sonra Fethiye bölgesinde akarsu üzerinde yapılacak eğitim ile tamamlanacak Eğitim alan arkadaşlarımız edindikleri kazanımlarla, karşılaşabileceğimiz sel afetlerinde daha etkin kurtarma çalışmalarına katılabilecekler.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir