Bodrum’da 35 Pakistanlı Mülteci Yakalandı

BODRUM’da, jandarma tarafından Pakistan uyruklu 35 mülteci yakalandı. Yunanistan’ın İstanköy ve Kilimli Adaları’na geçmek isteyen mültecilerin organizatörlerin kendilerini 3 metrelik kürekli lastik bot ile göndermek istesi üzerine vazgeçip, ilçe merkezine dönmek isterken yakalandıkları öğrenildi.
Bir ihbarı değerlendiren Bodrum İlçe Jandarma ekipleri, Akyarlar mahallesi, Aspat Mevkisi’nde mültecilerin olduğunu belirledi. Bölgeye giden jandarma ekipleri ormanlık alandan karayoluna çıkarak Bodrum’a gitmeye çalışan Pakistan uyruklu 35 mülteciyi yakaladı. Mültecilerin İstanbul’dan Yunanistan’ın İstanköy ve Kilimli Adaları’na götürülmek üzere kamyonla dün gece Bodrum’a getirilip, Aspat Mevkisi’ne bırakıldıkları öğrenildi.
Bodrum’a 20 kilometre kala indirilen ve ifadelerine göre 200 kişi olduğu belirtilen mülteciler, 4 saat yürüyerek Aspat Mevkisi’ne ulaştı. Ancak 5 bin Euro karşlığında anlaştıkları organizatörlerin kendilerine 7 metrelik motorlu bot yerine 3 metrelik kürekli lastik bot vermeye kalkması üzerine umuda yolculuktan vazgeçip, paralarının bir bölümü geri alan 35’inin Bodrum ilçe merkezine gitmek isterken yakalandıkları belirlendi.
Diğer 165 Pakistanlı mültecinin ise İçmeler ve Bitez mahalleri ile Gümbet Haremtan Koyu’na dağıldıkları belirlenirken, yakalanmaları için çalışma başlatıldı. Mültecilerden bazıları da geceyi Bodrum Otogarı’nda geçirdi. DHA muhabirinin Bodrum’a dönmek isterlerken görüntülediği mültecilerden 34 yaşındaki ilkokul öğretmeni Muafak Hawajani, “İstanbul’dan bizi kamyonla Bodrum’a getirip, ormanlık alana bıraktılar. Sonra haritada işaretleme yapıp gruplara bölerek buradan botlara bineceğimizi söylediler. Ancak söz verdikleri bot yerine ancak 15 kişinin bineceği botu görünce şok olduk. Çünkü 35 kişiydik. Batma tehlikesi olduğu ve kürek çekerek gideceğimiz söylenince vazgeçtik. Umut yolculuğunda ölümü göze aldık ama göz göre görede ölüme gitmek istemiyoruz” dedi. Jandarmanın durumu bilirmesi üzerine Sahil Güvenlik, sabah saatlerinden itibaren Bodrum ile İstanköy ve Kilimli adaları arasında 5 botla devriye görevine başladı. Polis ve jandarma ekipleri de araç kontrollerini sıklaştırırken, mültecilerin verdiği eşkalden yola çıkıp, 2 Türk organizatörün yakalanması için çalışma başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir