“Süslü Kadınlar” Pedal Basmaya Hazırlanıyor

Bu yıl Bodrum’da 2. kez düzenlenecek olan Bodrum Süslü Kadınlar Bisiklet turuna sayılı günler kaldı. 25 Eylül 2016 Pazar günü saat 17.00’de kadınlar bisikletleri ile Bodrum Kale Meydanı’nda buluşacak. Etkinlik toplam 28 kentte eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Saat 17.00’de başlayacak olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 18.00’de başlangıç noktasında sona erecek.

Otomobilsiz Kentler Günü’nde her yıl sokaklara dökülen süslü kadınlar, hem kendilerini hem de bisikletlerini süsleyerek şehirlerde egzoz dumanı değiş parfüm kokusu yayılsın diye pedal basıyor.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılım koşulları ise şöyle: 1- Kendini ve bisikletini süslemek
2- Bisikleti yavaş yavaş sürebilmek, 3- Şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak ve gülümsemek
Sadece Türkiye’de değil, uluslararası platformlarda da tanınan etkinlik ilk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde gerçekleştirilmişti. Vatandaş Sema Gür tarafından bir sosyal medya sitesi olan Facebook üzerinde etkinlik olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak pek çok kadına ulaştı. 2013’te tura yaklaşık 250 bisikletli kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek şehrin ana caddelerinde pedal çevirdikten sonra ‘’şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’’ konulu basın açıklamasını yaptı. 2014’te ikinci defa düzenlenen etkinlik, yazılı medyada ve televizyon kanallarında yayınlanarak daha fazla kişiye ulaştı ve katılımcı sayısı iki katına çıktı. 2015 yılında 20 Eylül’de 10 kentte eş zamanlı olarak yapılan etkinlik yerli ve yabancı basında günlerce gündemde kaldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir