AKUT Caretta Caretta Kurtardı

BODRUM’da AKUT ekibi, bitkin durumdaki caretta carretta türü bir deniz kaplumbağasını kurtardı. Herhangi bir yara izi görünmeyen caretta, kontrol için Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) gönderildi.

Yalıkavak Mahallesi’nde kıyıya yakın mesafede yavaş hareket eden bir caretta caretta’yı gören kafe işletmecisi Cengiz Yorulmaz, kanoyla yanına giderek canlı olup olmadığını kontrol etti. Yavaş hareket eden ve bitkin durumda gözüken yaklaşık 80 santimetre boyunda ve 35 kilo ağırlığındaki caretta’nın tedavi edilebilmesi için ise Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) ulaştı. DEKAMER ise Bodrum’da işbirliği yaptığı AKUT Bodrum ekibiyle bağlantı kurarak, kaplumbağanın merkeze ulaştırılmasını istedi.
AKUT Bodrum ekibi gönüllü 5 üyesi ile birlikte Yalıkavak’a giderek, balıkçıların desteğiyle denize açıldı. Ekip, üzerinde yara ya da darbe izi olmayan caretta’yı denizden alarak minik havuza koydu. Caretta caretta hastalığının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi için Dalyan’daki DEKMER ekibine teslim etti. Yorulmaz, “Akşamüzeri suyun yüzeyin caretta carettayı fark ettim. Yüzmüyor ve çok yavaş hareket ediyordu. Bu nedenle kanoyla yanına gittim. Yaşadığını fark edince hasta olabileceği ihtimaliyle yetkililere ulaştık. Çünkü Caretta carettalar insanların olduğu koylarda çok fazla yüzmezler. Yüzeyde çok yüzmezler. Bir sorun olabileceği ve tedavi edilmesi için yardım ettik” dedi.
AKUT Bodrum Lideri Sadettin Uslu, “Akşamüzeri DEKAMER’e gelen bilgi üzerine bize yönlendirme yaptılar. Yalıkavak koyuna gelerek, caretta caretta’yı denizden alarak taşınabileceği küçük havuza koyduk. Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’ndeki DEKAMER’e teslim ettik” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir