Bodrum Yoluna Kapanma Tehlikesi

Milas’ın Meşelik Mahallesi’nde 29 yıl önce 5 dönümlük bir arazi satın alan Şefika Kasım, arazisinin izin alınmadan Milas Bodrum karayolunun 25’inci kilometresine dahil edilmesi nedeniyle açtığı davayı kazandı. Yola Milas İcra Dairesi aracılığı ile el konulduğunu belirten Kasım, “Yol şuanda bana ait, istediğim gibi kullanabilirim. Yola masa sandalye koyup çay bile içebilirim” diye konuştu.
Şefika Kasım (66) Milas’ta yaşadığı 1987 yılında Meşelik Mahallesi 607 parselde 5 dönümlük bir arazi satın aldı. Eşinin görevi nedeniyle Milas’tan ayrılarak İstanbul’a gittiklerini, eşinin emekli olmasının ardından ise Fethiye’ye yerleşmeye karar verdiklerini belirten Şefika Kasım, “Milas’taki yerimizi satmayı düşünüyorduk. Satış öncesinde de araziyi tekrar görmek istedik. Fakat harita mühendisinin yaptığı incelemenin ardından yerimizin büyük bir bölümünden karayolunun geçtiğini öğrendik. Dilekçeler ve başvurularla sonuç elde edemeyince dava açtık ve kazandık” dedi. Yatırım amaçlı 29 yıl önce aldıkları arazilerinin şimdi Milas – Bodrum karayolu üzerinde kaldığını ifade eden Kasım, “Kazandığımız paranın büyük bir bölümünü yaşlılığımızı daha rahat geçirebilmek için buraya verdik. Ama maalesef geldik gördük ki arsamızın üçte biri yok. Turizm cenneti Bodrum’a giden yol arsamızı bölmüş geçmiş. Mahkemeyi kazandık ama tarafımıza herhangi bir ödeme yapılmadı. Son çare olarak icraya başvurduk. Yola Milas İcra Dairesi aracılığı ile el konuldu. Yol şuanda bana ait, istediğim gibi kullanabilirim. Yola masa sandalye koyup çay bile içebilirim. Ama devletime, milletime ihanet etmemek için bu durumu bir süre daha idare edeceğim. Karayolları yetkililerinin biran önce resmi olarak bizimle görüşmesini bekliyor, hakkımın ödenmesini istiyorum” diye konuştu.
“HUKUKEN YOL ARTIK MÜVEKKİLİMİN”
İcra yetkililerinin yer tesilimi sırasında müvekkilinin yanında bulunan Avukat Ahmet Karakaşlı, Şefika Kasım’a ait arsanın 1439 metrekarelik alanından karayolunun geçtiğinin tespit edilmesinin ardından dava açtıklarını belirterek “Konuyla ilgili 2009 yılında Milas 1. Asliye Mahmekesi’ne dava açtık. Fakat mahkeme 1978 yılında bölgede kamulaştırma yapıldığı gerekçesiyle davamızı red etti. Biz de itiraz ettik ve Yargıtay 5. Hukuk Dairesi’ne başvurduk. 5. Hukuk Dairesi Milas 1. Asliye Mahmekesi’nin vermiş olduğu red kararını bozarak davanın açılmasına karar verdi. ve 2012 yılında açılan davada karayollarının müvekkilime ait arazinin 1439 metrekaresine tecavüz ettiği belirlendi. Daha sonra davayı kazandık. Karayolları bu kez itiraz etti ama alınan karar 2015 yılının Kasım ayında onaylandı. Ama bir iki hafta içerisinde müvekkilimin mağduriyeti giderilmez ise Bodrum İzmir yolu müvekkilim ve benim tarafımdan kapatılacak. Bu yol hem turizm cenneti Bodrum’a hem de havalimanına giden yol ama artık hukuken müvekkilimindir” dedi.
Yaşanan süreçle ilgili Karayolları İkinci Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun kendisini telefonla aradığını ve yolu kapatmamaları konusunda ricada bulunduğunu açıklayan avukat Karakaşlı, “Milas’tan Bodrum’a doğru giden yolun her iki şeridi, Bodrum’dan Milas’a doğru giden yolun ise bir buçuk şeridinin Şefika Kasım’a ait olduğu tespit edildi. Bir hafta içerisinde mağduriyetin giderilmesi için çalışmaların sonuçlanacağını umuyoruz. Ben konunun takipçisi olacağım” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir