CUMHURİYET ve İLK KUŞAĞI

Cumhuriyet’in kıymetini en iyi bilen ve anlayan Cumhuriyet’in ilk kuşağı dır. Çünkü onların çocukları Osmanlı’nın yıkıntısı altında kalmıştır. Yoklukla, hastalıkla, fakirlikle, savaşlarla boğuşurlarken Cumhuriyet’le yeniden dirilip ayağa kalkmışlardır.
Onun için Cumhuriyet’e ve onun kurucusu Atatürk’e gönülden bağlıdırlar. Yurt sevgileri tazedir.Henüz eskiyip ezilmemiştir. Sevgileri sahici, heyacanları canlıdır.
İlk kuşağın çoğu, ortahalli ve yoksuldur. Fukaralığı ayıplamazlar, zenginliğe özenmezler,tok gözlüdürler. Edeplidirler; onurludurlar; görev duyguları güçlüdür. Öğretmenide , memurunda müstesna bir kişilik, idealizm, feragat vardır. Tam bir Cumhuriyet vatandaşı ruhudur bu.
Onların zamanı, saygının ve yurtseverliğin harmanlandığı günlerdir. Yüce ülküler uğruna çok emekler verilmiş, albenisiz sade hayatlar yaşanmıştır. Umutlu ve güvenlidirler.
Çağdaşlaşma yolunda önemli adımların atıldığı demokratik devrimlerin peş peşe yapıldığı ilk yıllar….Onlar bir şeyler üretmişler emekle. Bugünhala ayaktaysak, onların alın terleri sayesinde.
Ya şimdi? Tarih ve kıymet bilmezlerin cumhuriyet eliti deyip küçümsedikleri, dudak büktüğü o nesil, o günler çok geride kalmış gibi… Geçmişi reddedenlerin, kıymet bilmezlerin yaşattığı kaygılı günlerdeyiz.Onların alınteri ile yaptıklarını satıp satıp yiyenlerin, bitiremediği ve üstelik birde nankörlük yaptığı günlerdeyiz.
Zamanın işbirlikçi iş bilmez çıkarcı iktidarların oyunlarıyla buralara geldik…Toplumun mayasıyla oynandı..Ulus, duygu bütünlüğünden uzaklaştırıldı. Dinci gericilik beslendi …ülkenin güvenliği milletin birliği bozuldu. Aklın , ilmin, fennin yerini ibdidai fikirler aldı.
Kaderde anlayış mutluluğu buralardan alıp öteki dünyalara taşır oldu.
Cumhuriyet fikri hür, irfani hür vicdani hür nesiller beklerken, fikriesir, vicdanı kör, irfanı bağımlı insan tipi yetiştirir olduk. Özgürlüğümüzü, geleceğimizi tek bir kişinin önsafhına bırakır duruma geldik. Tam bir ortaçağ insan tipi ortaya çıkar oldu.Marazi bir yıkıcılık yapılmakta.İktidarın yanındaysan makbulsun, karşısındaysam hain-suçlu. Kin ve nefret solur olduk..Bilim güneşi bu ülkenin üzerinden kayıp gidiyor.
Süleyman Demirel’e sormuşlar Cumhuriyet nedir?
-Cumhuriyet benim diyor…
S.Demirel köy çocuğu çoban sülü.Cumhuriyet onu okutuyor. Mühendis, Milet vekili Başbakan Cumhurbaşkanı oluyor.Cumhuriyet , yatılı okullarıyla fakir yetenekleri , bu ülkeye kazandırıyor..
Bir örneği de, Nobel ödüllü bilim adamımız Aziz Sancar.
Şimki başbakanları cumhurbaşkanlarını sanki Cumhuriyet yetiştirip ortaya çıkarmadı. Onları “Allah “oraya oturttu.
Ben Cumhuriyetimi ilk yıllarını özlüyor ve arıyorum.
Benimle olanlara iyi bayramlar…özlemlerimize kavuşmak dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir