Küresel Denizcilik Konferansı Bodrum’da Yapıldı

Bodrum’da, deniz tekonolojisinde yenilik ve deniz yolu taşımacılığını konularını içeren yklaşık 100 bildrinin sunulduğu “Küresel Denizcilik Konferansı” yapıldı.
İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü ve GEMİMO’nun (Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası) tarafından düzenlenen konferans Kefaluka Otel’de yapıldı.
Akademisyenlerin sunum yaptığı konferansa katılanlar arasında, İstanbul Üniversitesi’nden ilgili bölümün başkanı Prof. Dr. Güler Alkan, Erasmus Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hercules Haralambides, GEMİMO Başkanı Feramuz Aşkın, GYİB (Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği) Başkanı Başaran Bayrak, İMEAK Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Murat Tuncer’de yer aldı.
GYİB Başkanı Başaran Bayrak, 2 günü kapsayan konferansın açılışında yaptığı konuşmada, sektörde ihracat olarak düşüş olduğunu söyledi. Sorunun inovasyon ve marka değeri oluşturamanaktan kaynaklandığını öne süren Bayrak “Devlet büyükleri söylüyor. Düşük orta gelir tuzağı diye bir tuzak var. Gerçekten de bu çok önemli. Kişi başı milli gelirimiz 10 bin dolar. Biz 100- 150 dolar aylık maaşla çalışan ülkelerin ürettiği ürünle rekabet edemeyiz. Mutlaka katma değeri olan, içinde inovasyon olan ürünler üretmeliyiz ve pazara sürmeliyiz” dedi.
Araştırma ve geliştirme yapmak gerektiğini belirten Bayrak, devletin bu konuda bir takım destekleri olduğunu söyledi. Bayrak, desteklere nasıl ulaşılacağı ile ilgili uzman yardımı alındığını savunarak, desteklerin yalın hale getirilmesi yönümde görüş bildirdi.
GEMİMO Başkanı Feramuz Aşkın’da teknolojinn gerisinde kalmamak için böyle bir konferans düzenlediklerini, yapılacak sunumlarla Türkiye’nin teknolojideki yaklaşımını net olarak göreceklerini dile getirdi. Konferansın verimli olacağını inandığını ifade eden Aşkın, sektörde başarılı üretimler yapıldığını ancak kullanılan ekipmanların büyük bir bölümünün yurt dışından geldiğine dikkat çekti. Aşkın, katma değeri yüksek ürünler üretilmesinin şart olduğunun altını çizdi.
Konferansın düzenlenmesinde katkıda bulunanlara plaket verildi.
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir