Okuma Gününde ” Halikarnas Balıkçısı” anıldı

Bodrum Deniz Müzesi’ndeki okuma gününe katılan öğrenciler, yazar, şair, ressam ” Halikarnas Balıkçısı” mahlaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı ölümünün 43’üncü yılında andı.

Bodrum Deniz Müzesi tarafından, Halikarnas Balıkçısı Forumu üyeleri işbirliğinde okuma günleri programı başlatıldı.

Müze ile öğrenci iletişimi sağlamak, çocukların kitap okuma alışkanlığını geliştirmek, Bodrum’un değerleri ve Halikarnas Balıkçısı hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlenen okuma günlerinin ilki gerçekleştirildi.

Halikarnas Balıkçısı’nın ölümünün 43. yılı anısına düzenlenen ilk okuma gününde, onun “Mavi Sürgün” adlı anılarınıda anlattığı  otobiyografisi ve “Merhaba Akdeniz” adlı öyküsünden bölümler okundu. Kabaağaçlı’dan söz edilen şiirlere de yer verilen etkinliye

Merkez Turgutreis Orta Okulu’ndan bir grup öğrencinin katıldı. Halikarnas Forumu temsilcisi, emekli Türkçe öğretmeni Hatice Yücel yönetimindeki okuma gününün konuğu “Sürgercim” adlı kitapta anıları anlatılan denizci Mehmet Yavaş oldu. Yavaş, öğrencilerle kısa süreli sohbet etti.

İzmir’de 13 Ekim 1973’te kemik kanseri nedeniyle yaşamını yitiren ve Bodrum’da toprağa verilen Kabaağaçlı’nın anıldığı okuma günlerinin ilkinde  M katıldığı belirtildi. içinde bulunulan eğitim, öğretim döneminde her ay bir gn olmak üzere 10 okuma günü düzenleneceği kaydedildi.

Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir