Tırhandiller Kupa İçin Yelken Açtı

Bodrum’da, kente özgü tekneleri gelecek nesillere öğretmek amacıyla düzenlenen ‘Tırhandil Cup’ başladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği’nin destek verdiği ‘Tırhandil Cup’ bu yıl ilk kez düzenlendi. Yöreye özgü yelkenlilerden Tırhandil’lerin yarıştığı organizasyonun startı öncesinde, kıyıdan kortej geçişi gerçekleştirdi.
Genellikle süngercilerin kullandığı denize açıldıktan sonra aylarca geri dönmeyen Tırhandiller, bu sabah saat 11.30’da ilk gün yarışları için denize açıldı. Koy içinde trapez rota ve üçgen rotada yapılacak yarışlar, oldukça çekişmeli başladı.
Toplamda 11 mil seyir yapan yelkenciler, dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele etti. Yarışlar, yarın da sürecek.
İLK GÜN YARIŞLARINDA KAZA
Tırhandil Cup, bugün üçgen rota olarak belirlenen Bodrum Kalesi ve Karaada arasında kalan alanda gerçekleştirilen ikinci yarışlarla sürdü. Tekneler, üç şamandıra etrafında dönerken ‘Usta K’ teknesi, ‘Whisper 1’ teknesine arkadan çarpıştı. Baston bölümü kırılan ve maddi hasar oluşan Usta K teknesi ekibi, yarışı bırakmak zorunda kaldı. Whisper 1 teknesinde ise hafif zarar oluştu. Whisper 1 teknesi kazanın ardından yarışa devam etti. Kazada kimsenin yaralanmamış olması sevindirdi.

22 teknede 100 yelkencinin katıldığı yarışlar, Ağanlar Tersanesi’nde yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir