Akademisyenler Engelli Öğrencilerle…

Bodrum Sağlık Vakfı Begonvil Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Erkan Dülgeroğlu Seramik Çalıştayı Bodrum’da başladı.

Çalıştaya, Türkiye’deki 7 farklı üniversiteden yaklaşık 70 akademisyen ve üniversite öğrencileri ile engelli öğrenciler katılıyor.
Turgutreis Mahallesi’nde faaliyet gösteren Bodrum Sağlık Vakfı Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde üç gün sürecek etkinliğe İstanbul, İzmir, Bolu, Kayseri, Eskişehir ve Muğla’dan katılan 70’e yakın akademisyen ve üniversite öğrencileri, engelli gençlerle birlikte sıraltı dekor tekniği ile tabak üzerine dekor uyguladılar.
Engelli bireylerle tek tek ilgilenen akademisyenler, onlarla seramik boyaması yaptı. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte, engelli öğrencilerin de keyif aldığı gözlendi.
Engelli öğrencilerle birlikte tabaklara dekor yapan öğretim görevlileri, onlarla birlikte rehabilite olduklarını söylediler. Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Pınar Önal yaptığı açıklamada şunları ifade etti:
“Ben tabaklarıma şöyle yazdım; All we need peace&love, yani ihtiyacımız olan aslında tek şey barış ve sevgi ve ben en çok bunu onlardan öğreneceğimizi düşünüyorum. O yüzden buradayım ve çok mutluyum onlarla birlikte çalıştığım için. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bizde, hocamın dediği gibi aynı anda rehabilite oluyoruz bence.”
Bodrum Sağlık Vakfı Seramik Atölyesi sorumlusu Tarık Kartal ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, engelli bireyleri ve sanatçıları biraraya getirerek çeşitli
seramik tekniklerinin uygulandığı çalıştayın amacının ortaya çıkan ürünleri satarak vakfa gelir elde etmek ve Bodrum’a kalıcı eserler bırakmak olduğuna dikkati çekti.
Akademisyenleri engelli bireylerle buluşturduklarını ve misafirlerin bundan keyif aldığını ifade eden Kartal, üç gün sürecek çalıştay sonunda tamamlanan seramik
eserlerin satışa sunulacağını ve buradan elde edilecek gelirin Bodrum Sağlık Vakfına bağışlanacağını anlattı.
Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Pınar Baklan Önal, engelli bireylerle birlikte seramik üzerine İngilizce olarak, “İhtiyacımız olan tek şey, barış ve sevgi” yazdıklarını söyledi. Önal, “Ben en çok bu duyguyu onlardan öğreneceğimizi düşünüyorum. O yüzden buradayım ve onlarla birlikte çalıştığım için çok mutluyum. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var” diye konuştu.
Bodrum Yakaköy Sevgi Sanat Atölyesi bünyesinde bulunan engelli bireylerin de katıldığı 4. Ender Dülgeroğlu Seramik Çalıştayı, 11 Kasım Cuma günü üretilen eserlerin satışa sunulacağı sergi ile sona erecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir