Bodrum’a Dokunma Paneli gerçekleşti

Bodrum Çevre Platformu (BÇP) Bodrum’da Sit Alanlarının İmara açılmasını isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Doğal Sit Alanlarının Uygulama Planı’na karşı çıktı. Plan Bodrum’un ölüm fermanıdır diyerek bir Panel – Forum düzenledi. Bodrum Heredot Kültür Merkezi’nde 26 Kasım Cumartesi günü akşam düzenlenen panel Bodrum halkının yoğun katılımı ile gerçekleşti. Panelde usta yorumcu Tolga Candar’da türküleri ile destek verdi. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’inde katıldığı Panel’de konuşmacı olarak Mimarlar Odası Bodrum Şubesi Cevat Kalfa ile toprak ve ekoloji uzmanı Prof.Dr. Doğan Kantarcı Bodrumluları bilgilendirdi.
Bodruma Dokunma adıyla düzenlenen Panel Bodrum Çevre Platformu’nun hazırladığı Halikarnas Balıkçısı Belgeseli ile Cevat Şakir’i ve Saynur Gelendost’u anarak başladı. Daha sonra Platform kurucularından Av.Remzi Kazmaz açılış konuşması yaptı. Bodrum’un üzerinde karabulutlar geziyor diyen Kazmaz “Burada Bodrum’u beşbinyıllık tarihi ile yatırıp konuşacağız. Mozeleye evsahipliği yapıyoruz. Dünyanın enbuyuk su altı müzesi bizde, Pedasa Antik Kenti bizde, bakir koylar bizde, Şu andaki duruma bakın faili meçhul orman yangınları imar açılan yerlerde çirkin çirkin oteller, Resler Bodrum’un kalbine saplanıyor. Tüm bunlardan Bodrum’un yararına hiç bir şey yok devletten 49 yıllığına kiralanıyor sermayeye peşkeş çekiliyor. Külliyenle Toki’nle yavaş yavaş Bodrum’un üzerine geliyorlar. Bodrum’un üzerinde karabulutlar geziniyor. Sit alanları kullanıma ve imara açılıyor. Yazıktır ki Bodrum küllerinden doğmuştur.
Bodrum’a bir çok katkısı olan değerli yönetici bilim adamlarını saygımızı sunuyoruz. Adnan Diler gibi Doğan Kantarcı hocam gibi Bodrum’u yaşatmaya çalışıyorlar. Bodrum bize tarihin bıraktığı bir dünya mirasıdır.
İmar açılmak istenen yerler şu anda pazarlanmış durumda olan yerler kime verilecek uluslararası sermayeye takibi de. Bodrum tam 3,5 kat büyüyecek, kentin kimliği yok olacak, bırakın imar açmayı bu alanları korumaya çalışması gerekli. Bir rant politikası ile Muğla, Fethiye, Datça, Çeşme, Foça, Gökova gibi bakir koyları canavar plan proje ile önümüze getiriyorlar. Biz sesimizi yükseltemezsek planı geçirecekler, rantiyenin kol gezdiği yer oldu Bodrum ama o rakı masalarında konuşurken kül bırakmayanlar yüzünden bu hallere geldik. Önümüzdeki günlerde BÇP olarak bir çalıştay düzenleyeceğiz Doğan hocamızında aramızda olduğu STK’lar, Partiler mutlaka olacak. Burada konuşurken amacım eleştirmek değil ayağa kalkmak Bodrum’a sahip çıkmak zorundayız. Çevre olaylarının siyasi partisi olmaz hangi partiden olursa olsun çevre sevgisinin partisi olmaz hep birlikte meclis oluşturmalıyız yoksa vakit çok geç olur.
Hepimiz aynı teknedeyiz hepimiz Bodrumluyuz ele ele verirsek kurtarabiliriz yoksa İstanbul’un arka bahçesi oluruz” diye konuştu. Coşkulu konuşmasından sonra büyük alkış alan Kazmaz Bodrumlular ve Bodrum’a yerleşenler diye seslenerek salondaki herkesi el ele tutuşturdu.
Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Cevat Kalfa Doğal SİT uygulama Planı ile ilgili Bodrum haritasında değiştirilmek istenen SİT alanlarını hakkında bilgiler verdi. Yapılmak istenen plana da oda olarak karşı olduklarının altını çizdi.
Kazmaz’ın konuşmasının ardından Prof.Dr. Doğan Kantarcı Bodrum’un Ekolojik yapısını ve toprak analizi ile ilgili bilgiler verdi. Doğal sit alanlarının korunması gerektiğini savundu.
Panel sonunda ünlü müziği yorumcusu ve CHP’li Eski Miletvekili Tolga Çandar’da katılarak Bodrum halkını destekledi. Ayrıca Bodrum’da ihraç edilen öğretmen Engin Karataş ve ihraç edilen diğer arkadaşları ile mini bir konser verdi. Öğretmen Karataş’ın minik öğrencisi sahneye çıkarak şiir okudu. Şiirini öğretmenimi geri istiyorum diyerek bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir