Caretta Caretta’yı AKUT Ekibi Kurtardı

BODRUM açıklarında, suda hareket etmekte güçlük çeken, bitkin haldeki caretta caretta, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Bodrum ekibi tarafından denizden çıkartılarak, kurtarıldı. Kaplumbağanın tedavisi için Ortaca ilçesi, Dalyan Mahallesi’ndeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) götürüleceği bildirildi.
Bugün öğlen saatlerinde Yalıkavak Mahallesi, Çimentepe Mevkisi’nde kıyıdan yaklaşık 200 metre açıkta suya batıp çıkan bir deniz kaplumbağası olduğunu farkeden vatandaşlar, durumu AKUT Bodrum ekibine bildirdi. Ulaş Akman başkanlığındaki üç kişilik AKUT ekibi, botla denize açılarak 60 kilogram ağırlığında, 90 santimetre boyundaki, caretta caretta türü deniz kaplumbağasını güçlükle karaya çıkartarak kurtardı.
Hasta veya çok aç kalmaktan bitkin düştüğü sanılan yaşlı deniz kaplumbağasının vücudunda herhangi bir yara izine rastlanmadı. Geç kalınması halinde belki de bir teknenin çarpması sonucu telef olacak deniz kaplumbağasının duyarlı vatandaşların ihbarı sayesinde kurtarıldığını belirten Ulaş Akman, “Tedavi ve rehabilitasyonu için DEKAMER’e götüreceğiz” dedi. Caretta caretta’nın kurtarılmasını sahilde toplanan vatandaşlar da merakla izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir