‘Müzede Eğitim Projesi’

Bodrum Bahçeşehir Okulları ve Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi iş birliği ile geliştirilen ve okul müfredatındaki derslerin farklı ortamlarda işlenmesini hedefleyen ‘Müzede Eğitim Projesi’ hayata geçirildi. Proje kapsamında ilk olarak, Bahçeşehir İlkokulu 2. sınıf öğrencileri matematik derslerini, 10-14 Ekim tarihleri arasında Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirdi.
Bahçeşehir ve Müze birlikte çalıştı
Dersi sınıf ortamının dışına taşıyarak aynı zamanda müze kültürünü ve bilincini erken yaşta kazandırmayı hedefleyen proje ile öğrenciler, ilkokul müfredatında yer alan dersleri farklı ortamlarda işledi. Çalışma kapsamında belirli periyodlarda müzede bulunacak olan öğrenciler farklı disiplinler ile müze arasında bağ kuracakları bir süreçten geçecek.
Arkeologlar derslere eşlik ediyor
İlk uygulaması 10-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitim programı sırasında öğrenciler, müze görevlileri tarafından karşılandı. Müfredata uygun materyaller ve yönergelerle desteklenen dersler, her sınıf için 40’ar dakikalık iki ders şeklinde yapıldı. Arkeologların katılımıyla zenginleşen dersler öğrenciler için eğlenerek öğrenme ortamı oluşturduğu gibi merak duygularını ve dikkatlerini de geliştirdi.
Yıl sonuna kadar devam edecek
Programın, Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Arkeologlarından Seda Kesici’nin önderliğinde Bahçeşehir İlkokulu öğretmenleri ile birlikte 2016 – 2017 Eğitim-Öğretim yılı sonuna kadar akademik takvimi destekleyecek şekilde ve farklı sınıflar düzeyinde sürdürülmesi hedefleniyor. Bu ay müzenin konukları Bahçeşehir İlkokulu 3. ve 4.sınıf öğrencileri olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir