Vali Çiçek:50 Dakika Daha Kalsak, Bombalar Yağacaktı

MUĞLA Valisi Amir Çiçek, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz akşamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Marmaris’te olduklarını anlatırken, “Marmaris’te 50 dakika daha kalsaydık, üzerimize bombalar yağacaktı” dedi.
Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrumlu gazeteciler ile Lugga Otel’de düzenlenen kahvaltılı sohbet toplantısında bir araya geldi. Toplantıya İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş, Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanı Albay Oğuz Bavbek ve İl Kültür Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç da eşlik etti. Vali Çiçek, gazetecilere Muğla’daki güvenlik, turizmin yıl boyu devam etmesi için yapılan çalışmalar ve FETÖ soruşturmaları ile ilgili bilgi verdi. Çiçek, Muğla genelinde önemli asayiş olaylarının görülmediğini, ekiplerin 24 saat yol kontrol noktalarında görev yaptığını söyledi.
MARMARİS’İ HATIRLATTI
Vali Çiçek, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığını hatırlatarak, şöyle dedi:
“Milletimizin vergileriyle savunmamız için alınan uçakları, helikopterleri, silahları, mermileri milletimize karşı kullandılar. Asker kılıklı teröristleri gördük. Ben bunu Marmaris’te yaşayarak gördüm. Marmaris’te 50 dakika daha kalsaydık, üzerimize bombalar yağacaktı. Daha sonra Cumhurbaşkanımızın otelde yaptığı açıklamanın ardından milletimiz meydanlara indi. Biz bununla da mücadele ederiz. Biz o geceyi atlattık. Bizim yanımızda, devletimizin yanında olanlara teşekkür ediyoruz. Bizim Allah, yardımcımız oldu. Marmaris de çok önemli bir tehlike atlattı. Bunların hepsini tek tek yakaladık. Yunanistan’a kaçmak istediler, hepsini tek tek yakaladık. Hepsi zindanlarda cezalarını çekecekler.”
FETÖ SORUŞTURMASINDA 253 TUTUKLU
Muğla’da başta FETÖ olmak üzere PKK ve DEAŞ da dahil tüm terör örgütlerine yönelik operasyon ve soruşturmaların geniş çaplı olarak devam ettiğini belirten Vali Çiçek, Bodrum’da bölücü terör örgütleriyle ilgisi olan, mensubu bulunan ve irtibatı tespit edilen herkesin görevden uzaklaştırıldığını söyledi. Çiçek, halktan gelen ihbarların da önemli olduğunu, kamu kurumlarının yanı sıra, iş dünyası, dernek, okul, dershane, yurt, gazete ve sendikalarda çalışmalar yapıldığını belirtti. Çiçek, soruşturmalar kapsamında Muğla genelinde bugüne kadar 1089 kişi hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını belirterek, şöyle dedi:
“Bu kişilerden 373’ü görevden uzaklaştırıldı, 253’ü tutuklandı. 458 kişi görevden çıkarıldı. 5 kişinin ise aranmasına devam ediliyor. Bu kişiler arasında doktor, hakim, emniyet görevlisi, adliye görevlisi, albay ve öğretmenlerler yer alıyor. Muğla’da, FETÖ ile mücadele kapsamında bugüne kadar 20 yurt, 14 okul, 9 dershane, 5 dernek, 19 verici istasyonu, 1 gazete, 5 sendika temsilciliği kapatılarak, bunlara ait taşınır ve taşınmaz mal varlıkları hazineye devredildi.”
Sivil toplumda da soruşturma yapıldığına dikkat çeken Vali Çiçek, bugüne kadar 286 kişi için soruşturma yapıldığını, bunlardan 68’inin tutuklandığını, 92’sinin ise adli kontrol şartı ile yargılanmalarına karar verildiğini söyledi. Göçmen kaçakçılığı konusuna da değinen Çiçek, şunları anlattı:
“Düzensiz göç dediğimiz bu konu ile ilgili münferit olaylar da olabiliyor. Bunlarla da sahil güvenlik ekiplerimiz ilgileniyor. Vatandaşlarımızın da bu konuda çok desteği var. Mülteci olaylarının da yapılan yol kontrolleri ile önüne geçilmeye başlandı. Basında da takip edildiği gibi bu kontroller sayesinde göçmenler, Yatağan, Milas ya da Bodrum girişindeki kontrollerde yakalanarak, gönderiliyor.”
Deniz-Güneş-Kum üçlemesinden kurtulmak gerek
Muğla genelinde turizmi 12 aya yayacak çalışmalar başlattıklarına da işaret eden Çiçek, bölge turizminde sezonun uzatılabilmesi için Deniz-Güneş-Kum üçlemesinden kurtulmak gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
“Ortak akılla yaptığımız çalışmayla turizmi 12 aya yaymak için çalışmalara başladık. Hedef koyduk. Deniz, kum ve güneşe odaklanırsak neler yaparız buna odaklanamayız. Bu üçünü zaten yapıyoruz. Ormana, nehre ve tarihi yerlere doğru açılalım. Ören yerlerimizi turizme açalım. Toprak altındaki ve üstündeki yerleri turizme açalım. Turizmi harekete geçirelim. Bunun illa yazın olması gerekmez, bunu her ay yapabiliriz. Kültür turizmini bir aya odaklamaya gerek yok.”
Çiçek, son iki yıl içerisinde Muğla’da 10 ayrı ören yerini ziyarete açtıklarını, buraları Kore’den, Japonya’dan, Çin’den ve Hindistan’dan da turistlerin gezip görmesi için görüşmelerine başlandığını kaydetti.
Gazetecilerin soruları üzerine Bodrum’un çöp ve arıtma sorunları, yeni devlet hastanesi binası ve çalışmaları sürmekte olan SİT irdelemeleriyle ilgili görüşlerini de açıklayan Vali Çiçek, devlet hastanesi ihalesinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde temelinin atılarak inşaatın başlayacağını söylerken, SİT alanlarıyla ilgili çalışmanın ise bilimsel bir çalışma olduğunu ifade ederek “İnsanlar bilmeden konuşuyor, eleştiriyor. Kıyılar elden gidiyor diyenlere lütfen inanmayın. Doğru ne ise olacak. Kimse ormanı, SİT alanlarını yok etmeyecek” diyerek şunları söyledi;
“Bugüne kadar adına SİT denmiş ama hiçbir bilimsel araştırma yapılmamış yerler var. Vatandaş buraya ayak bile basamıyor. Bizim hedefimiz koruma, kollama ve kullanma. Bu çalışma, iki yıldır devam ediyor. Bilim ışığı altında yapılan bu çalışma, 14 kişilik bir heyet tarafından sürdürülüyor. Anladığımız kadarıyla bu ekipten dışarıya bilgi sızdırılmış. Şimdi insanlar bilmeden konuşuyor, eleştiriyor. Kıyılar elden gidiyor diyenlere lütfen inanmayın. Ne benim dediğim, ne de sizin dediğiniz olacak. Doğru ne ise o olacak. Kimse, ormanı, SİT alanlarını yok etmeyecek. Bu bir güncelleme çalışmasıdır. Coğrafya da güncellenir. Haritalar, imar planları yapılır. Muğla’nın en büyük sıkıntısı, altyapı ve imar planlarının olmaması. Devlet, bu imar planlarını yapacak” diyerek, bugüne kadar yapılan açıklamaların doğru olmadığını üstüne basarak belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir