Ada Uz’un Anısına Fidan Diktiler

Bodrum’da Ada Uz Eğitim ve Bilim Derneği, TEMA Vakfı Bodrum Temsilciliği ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle, geçen haziran ayında trafik kazasında hayatını kaybeden 10 yaşındaki Ada Uz anısına ağaç dikme etkinliği düzenlendi.
Bodrum’da geçen 5 Haziran’da yolun karşısına geçmek isterken otomobilin çarpması sonucu yaralanan, kaldırıldığı hastanede 2 hafta sonra yaşamını yitiren Ada Uz’un anısını yaşatmak amacıyla, ağaç dikim etkinliği düzenlendi. Turgutreis Mahallesi Akçaalan Mevkii’nde, daha önce de ağaçlandırma yapılan alandaki boş kısma 300 fıstık çamı, defne, mavi servi ve harnup fidanı dikildi. Bodrum Belediyesi, TEMA Vakfı Bodrum Gönüllüleri, Bodrum Orman Şefliği’nin destekleriyle Ada Uz Eğitim ve Bilim Derneği’nin düzenlediği etkinlikle fidanlar, Ada Uz anısına toprakla buluştu.
Güneşli ve sıcak bir havada gerçekleştirilen etkinliğe, Vedat Türkmen İlkokulu, TED Bodrum Koleji ve Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin de bulunduğu 400 kişi katıldı. Fidan diken çocuklar, kendilerine verilen balonlara Ada Uz için mesajlarını yazarak, gökyüzüne bıraktı.
Etkinliğe katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Anne Oya Erol Uz ve baba Ömer Uz ile birlikte fidan dikti. Anne Uz, Ada Uz’un yazdığı bir şiiri tüpün içine koyarak, fidanın köküne bıraktı ve Ada’nın cümlelerinin bu ağaçla yaşayacağını söyledi. Oya Uz, “Geldiğiniz için çok mutluyuz. Geçen haziran ayında oğlumuzu kaybettik, çok acıydı. Bize nefes aldıran, ayakta tutan tek bir şey vardı, o da, dostlarımızın dayanışması ve sevgiydi. Aynı bu destek ve sevgi ile dernekleştik. Ada Uz Eğitim ve Bilim Derneği’ni kurduk. Bu dernek üzerinden bütün çocuklara yönelik, projeler gerçekleştireceğiz” dedi.
‘ADA UZ ÖZELLİKLERİ OLAN BİR ÇOCUKTU’
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, “Özellikle Ada’ya yakışır bir havada birlikteyiz. Ada Uz özellikleri olan bir çocuktu. Hem deniz de hem de karada yaşaması gerekir. Mavi ve yeşilin ona çok yakıştığını düşünüyorum. Bu kampanya, bizden sonra gelecek nesillere yeşil alan olarak kalacak. Bu hatıra ormanının birçok yere örnek olmasını istiyorum. Bodrum’un birçok yerinde betona yenik düşmeden bu yerlerin ağaçlandırılması en büyük dileğim. Bu dilek de sizlerle beraber gerçekleşir” dedi.
ASLI DEĞİRMEN İÇİN DE FİDAN DİKTİLER
Anne Oya Erol Uz, kendi oğlu gibi, kısa süre önce yolun karşısına geçerken hayatını kaybeden 14 yaşındaki lise öğrencisi Aslı Değirmen’i de unutmadı. Oya Uz, Değirmen’in anısına da Başkan Kocadon ile birlikte fidan dikti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.