Aslı’nın Öldüğü Yolda Eylem Yapıp, Üst Geçit İstediler

BODRUM’da 11 gün önce lise öğrencisi 14 yaşındaki Aslı Değirmen’in, okula giderken otomobilin çarpmasıyla yaşamını yitirdiği yolda, yakınlarının da aralarında bulunduğu bir grup, ellerinde tepkilerini dile getiren döviz ve pankartlarla eylem yaptı. Yolu 45 dakika süreyle çift yönlü olarak trafiğe kapatan kalabalık, kazanın olduğu yere yapılan trafik lambalarının yeterli olmadığını belirtip, üst geçit istedi. Mehmet Değirmen, kaza tutanaklarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürüp, bu davanın peşini bırakmayacaklarını söyledi.
Bodrum Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi Aslı Değirmen, geçen 5 Aralık’ta, okula gitmek üzere İslamhaneleri Mahallesi’ndeki evlerinden çıktı. Servis minibüsünü beklemek için Turgutreis- Bodrum Karayolu’nun 13’üncü kilometresinde, yolun karşısına geçmeye çalışan Değirmen’e bir otomobil çarptı. Çarpmanın şiddetiyle fırlayarak başını kaldırımın kenarına çarpan Değirmen, ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Değirmen, doktorların müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. Tepkilerden korktuğu için aracı olay yerinden ayrılan ve Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı’na giderek teslim olan otomobil sürücüsü Emrah Yeşilkanat tutuklandı.
ÜST GEÇİT İSTEDİLER
Daha önce yolu iki kez trafiğe kapatıp, trafik lambaları konulması veya üst geçit yapılması için eylem yapan Değirmen’in yakını ve İslamhaneleri Mahallesi sakinleri, bugün yine kaza yerindeydi. Ellerinde ‘Kaza değil cinayet’, ‘Trafik canavarına ağır ceza istiyoruz’, ‘Adalet güçlünün değil haklının yanında ol’, Duyarlı ol, sessiz kalma senin de evladın ölebilir’, ‘Ecel değil ihmal’ yazılı dövizler taşıyan yaklaşık 70 kişilik bir grup, üzerinde Aslı Değirmen’in fotoğrafının da bulunduğu ‘Kalbimizdesin’ ve ‘İslamhaneleri’ne üst geçit olsun. Adı da Aslı Değirmen olsun’ yazılı pankartlar açıp, Turgutreis- Bodrum Karayolu’nu çift yönlü olarak trafiğe kapattı. Eyleme Değirmen’in annesi Fatma Değirmen, babası Mehmet Değirmen, amcası Ahmet Değirmen ve Değirmen Ailesi’nin avukatı İzzet Barış Dursun da katıldı. ‘Trafik lambası değil üst geçit istiyoruz’ diyen kalabalık ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman yolun trafiğe açılması için gerginlikler yaşandı. Elinde kızının fotoğrafıyla güçlükle ayakta durabilen anne Fatma Değirmen’e komşuları destek olmaya çalıştı.
‘KAZA TUTANAKLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR’
Baba Mehmet Değirmen ise kızının yaşamını yitirdiği yerin ve kaza tutanaklarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Acımız birdi iki oldu. Devlete güvenemeyeceksek kime güveneceğiz? Kazadan sonra peşine düştüğümüz davada, kızımın ölümüne neden olan sürücünün 6 ayda sonra serbest kalacağını söylediler. Bu davanın peşini bırakmayacağız” dedi.
‘DAHA KAÇ ÇOCUK ÖLECEK?’
Kazanın meydana geldiği yerin 50 metre ilerisinde 6 yıl önce marketten dönerken bir otomobilin çarpmasıyla yaşamını yitiren 9 yaşındaki kızı Havva Nur Timuçin’in gözü yaşlı annesi 43 yaşındaki Ayfer Timuçin de kucağındaki iki yaşındaki oğlu Cafer Timuçin ile eyleme katılıp, “Göstermelik değil kalıcı önlem alınması için daha kaç çocuğun ölmesini bekliyorlar? İslamhaneleri yolu cinayet yolu oldu. Aslı da cinayette hayatını kaybetti” dedi.
Amca Ahmet Değirmen de kazanın meydana geldiği yola trafik ışıklarının konulmasının yeterli olmadığını ileri sürüp, “Üst geçit istediğimizi söyledik. Çünkü burada bizler yaşıyoruz. Tedbiri alanlar burayı yılda ya bir kez görüyor ya da görmüyor. Şu anda tutuklu olan otomobil sürücüsü kazadan sonra olay yerinden ayrılmış ve 2 saat 5 dakika sonra teslim olmuştur. Bu arada kimlerle ne görüşmüştür? Kazada Aslı’nın öldüğü yer neden yanlış işaretlenmiştir? Tüm bunların aydınlığa kavuşturulmasını ve suçu olanların en ağır cezayı almasını istiyoruz. Aslı’yı geri getiremeyiz ama bu cinayette sorumluluğu olanlardan hesap sorulmalıdır” dedi.
45 DAKİKA SONRA YOL AÇILDI
45 Dakika süren eylemin ardından kalabalık, uzun araç konvoyu oluşan Bodrum-Turgutreis Karayolu’nu trafiğe açıp, eyleme son verdi. Eylemcilerin ayrılmasıyla yolda trafik tekrar normal seyrine döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir