Aslı’nın yaşamını yitirdiği yolda ışıklandırma çalışması başlatıldı

BODRUM’da üç gün önce lise öğrencisi Aslı Değirmen’in, sabah saatlerine okula giderken otomobil çarpması sonucu yaşamını yitirdiği yaya geçidinde Karayolları ekipleri tarafından ışıklandırma çalışması başlatıldı. Çalışmaların başladığını haber alarak kazanın olduğu yere giden Aslı’nın babası Mehmet Değirmen ve amcası Ahmet Değirmen’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişi, çift yönlü olarak yolu 20 dakika trafiğe kapattı. Baba Değirmen, “Madem böyle bir tedbir hemen alınabiliyordu da neden 5 yıldır bu ölümlere çare bulunmadı? 13 kişi öldü. Son olarak kızım bu yolda can verdi. Tedbir almak için Aslı’mın ölmesini mi beklediniz?” dedi.
Bodrum Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Aslı Değirmen, geçen 5 Aralık sabahı okula gitmek üzere İslamhaneleri Mahallesi’ndeki evlerinden çıktı. Servis minibüsünü beklemek için Turgutreis-Bodrum Karayolu’nun 13’üncü kilometresinde, yaya geçidinden yolun karşı tarafına geçmeye çalışan Değirmen’e özel bir şirkette peyzaj mimarı olan 28 yaşındaki Emrah Yeşilkanat’ın kullandığı 34 PR 1082 plakalı otomobil çarptı. Çarpmanın şiddetiyle fırlayarak başını kaldırımın kenarına çarpan Değirmen, ağır yaralandı. Yoldan geçen diğer araç sürücülerinin haber vermesiyle gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Aslı Değirmen, doktorların müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. Cenazesi aynı gün ikindide İslamhaneleri Camisi’nde kılınan namazın ardından İslamhaneleri Mezarlığı’nda toprağa verildi.
YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR
Dört yılda 13 kişinin kazalarda öldüğü Turgutreis- Bodrum Karayolu’nda toplanan yaklaşık 1500 kişi, duble yolu çift yönlü olarak 2 saat süreyle trafiği kapatıp eylem yaptı. Grup, trafik ışıkları konulmasını veya üst geçit yapılmasını istedi. Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ile görüşen gruptakiler, gerekli önlemlerin alınacağı sözü üzerine yolu trafiğe açtı. Aracı kaza yerinde bırakıp ayrılan, ancak bir süre sonra Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı’na teslim olan otomobil sürücüsü Emrah Yeşilkanat ise sevk edildiği adliyede tutuklandı.
IŞIKLANDIRMA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI
Karayolları 26’NCI Şube Müdürlüğü ekipleri, bugün sabah saatlerinde Değirmen’in yaşamını yitirdiği yola gelerek ışıklandırma çalışması başlattı. Çalışmaları haber alan, kazada ölen Değirmen’in babası Mehmet Değirmen ve amcası Ahmet Değirmen’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişi, olayın meydana geldiği yola gitti. Kalabalık, çöp konteynerleri ve kasalarla yolu çift yönlü olarak 20 dakika trafiğe kapatıp, eylem yaptı. Trafiğe kapatılan yolda gözyaşları içinde DHA muhabirine açıklamalarda bulunan baba Mehmet Değirmen şöyle dedi:
“Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız sesimi duysun. Yüreğim yanıyor. Onların da kızları var. Düşünsünler artık, çocuklarımız okul yolunda ölmesinler. Çocuklar için her türlü tedbir alınsın. Kızım okuyup doktor olacaktı. Madem böyle bir tedbir hemen alınabiliyordu da, neden 5 yıldır bu ölümlere çare bulunmadı? 13 kişi öldü. Son olarak kızım bu yolda can verdi. Tedbir almak için Aslı’mın ölmesini mi beklediniz? Kızımın ve diğer ölenlerin bir direk kadar değeri yok muydu?” dedi.
‘ASLI DEĞİRMEN’İN ADI VERİLSİN’
Eyleme katılanlar, örnek olması ve başka acıların yanmaması için yapılacak ışıklandırma, kavşak veya köprüye Aslı Değirmen adının verilmesini istedi. Açıklamaların ardından kalabalık, dağılarak yolu trafiğe açtı. Eyeme katılanlardan bazılarının, ışıklandırma çalışması yapan Karayolları görevlilerini cep telefonlarıyla görüntülemeleri nedeniyle kısa süreli gerginlik de yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir