Kemal Kılıçdaroğlu, Bodrum’da

Bodrum’da düzenlenen ‘Türkiye’deki ormancılık politikalarının toplumsal yansımaları, orman köylüleri ve kentler üzerindeki etkileri’ konulu çalıştay toplantısına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir süre otelde dinlendikten sonra sonra Bodrum Belediyesi’ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’nu, belediye önünde yaklaşık 100 dolmuş şoförü karşıladı. Ellerinde döviz ve pankartlar taşıyan şoförler, Büyükşehir Belediyesi’nin sefer yaptıkları bölgelere halk otobüsü koyduğunu söyleyip mağdur olduklarını ifade etti. Şoförlerle görüşmeyen Kılıçdaroğlu, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon’un makamına geçti. basına kapalı ziyaret, yaklaşık yarım saat sürdü.
5 BİN KİŞİYE SESLENDİ
Belediyeden çıkarak Kale Caddesi’nde yürüyen Kılıçdaroğlu, halka sesleneceği İskele Meydanı’na geldi. Bu sırada Kılıçdaroğlu’na soru sormak isteyen bir basın mensubu, korumaların sert müdahalesiyle yere düştü. Kılıçdaroğlu’nun danışmanları, soru alınmayacağını sadece mitingde konuşma yapılacağını söyledi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mitinge, DİSK üyeleri ile Bodrum’daki birçok sivil toplum örgütü ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Ellerinde Türk ve CHP bayrakları taşıyan vatandaşlar, miting alanındakiler sık sık ‘Halkın Umudu Kılıçdaroğlu’ sloganları attı.
TUTUKLU GAZETECİLERİ HATIRLATTI
Halka seslenen, gözaltına alınan ya da tutuklanan gazetecileri hatırlatan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin tutuklandığı bir ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini belirterek, “Gazeteciler düşüncelerini söyleyemiyorsa, yazamıyorsa, kalemini kullanıyorsa o ülkede demokrasiden bahsedilemez. Gazeteciyi beğenir veya beğenmezsiniz. Düşüncelerine katılmayabilirsiniz ama o düşüncelerini yazabileceği imkanı sağlayabilmeliyiz. Ahmet Şık tekrar göze alındı. Sabah annesi ile konuştum gözyaşları içinde ‘evladım ne olacak’ diyor. Bir anneyi üzmek kimin ne haddine” dedi.
GAZİ MUSTAFA KEMAL’E VERİLMEYEN YETKİLİ BİR DİKTATÖRE VERECEĞİZ
Hükümetin Suriye, Rusya ve Ortadoğu politikalarını da sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de bal gibi rejimi değiştirmek istiyorlar. Parlamentoyu işlemez hale getirmek istiyorlar. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında tek parti döneminde, Gazi Mustafa Kemal hayattayken anayasa gündeme gelir. Anayasada bir hüküm vardır. TBMM’yi fesh etme yetkisini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e vermek isterler. Genç milletvekilleri kürsüye çıkarlar; derler ki: Bu parlamento milli Kurtuluş savaşını yöneten meclistir, bu meclis milletin meclisidir, bu meclis gazi meclistir, Gazi Mustafa Kemal başımızın üstene ama ama meclis kendi yetkisini devretmez demiştir. 127 oyla reddedilmiştir. Şimdi Gazi Mustafa Kemal’e verilmeyen bir yetkiyi, bir diktatöre vereceğiz olur mu?” dedi.
BAŞBAKAN VE MECLİS BAŞKANINA ÇAĞRI
CHP otobüsünün üzerinde yüzlerce yelkenli yatın gölgesinde belediye başkanlarını yanına alarak konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’a ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a çağrı yaparak, “Anayasa görüşmelerini sonlandırsınlar ve Anayasa teklifini geri çeksinler. Türkiye’yi bu ayıptan kurtarsınlar. Hele hele anayasa metninin dahi görmeden boş kağıda imza atmak gibi bir ayıptan TBMM’yi kurtarsınlar. Bunu yaptıkları takdirde, onlara saygı duyacağız. Bunları yaptıkları takdirde, parlamento saygınlık kazanacaktır. Milletvekilleri saygınlık kazanacaktır. Demokrasiyi ve TBMM meclisini sonlandıran değil, demokrasi ve cumhuriyeti taçlandıran bir düşünceyi egemen kıldığımız zaman Türkiye görkemli bir ülke olacaktır” dedi.
Kılıçdaroğlu ardından Bodrum’un Yeniköy Mahallesi’ne giderek kahvede vatandaşlarla konuştu, basın mensupları yine görüşmeye alınmadı. Kılıçdaroğlu’nun programı saat 16.30’da Mumcular Mahallesi’nde mitingle devam edecek.
MUMCULAR’DA HALKA HİTAP ETTİ
Muğla’nın Bodrum İlçesi’ndeki İskele Meydanı’nda halka seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Yeniköy Mahallesi’ndeki kahvehane toplantısında vatandaşlarla sohbet etti.
Kılıçdaroğlu kentte ikinci halka sesleniş konuşmasını yapacağı Mumcular Mahallesi’ne geçti. Bodrum’un küçük mahallelerinden biri olan Mumcular sakinleri, Kılıçdaroğlu’na ilgi gösterdi. Kılıçdaroğlu, Atatürk Meydanı’nda toplananlara yaptığı konuşmasında, ülkenin şehitler verdiğini hatırlatarak, “Türkiye freni patlamış bir kamyon gibi gidiyor, nereye çarpacağı belli değil. Türkiye şuanda yönetilmiyor. Bir ara derdim ki ben ‘Türkiye’de yönetim boşluğu var’. Yönetilmiyor ki boşluk olsun” dedi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’de kimin ne yaptığının belli olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Suriye’ye girdiler, her gün şehitlerimiz geliyor. Terör dolayısıyla şehitlerimiz geliyor. Bunlar ne diyorlar, gidiyorlar şehitlerin yakınlarına, ‘ne kadar doğru, ne kadar güzel bir mevkidesiniz. Oğlunuz şehit oldu’ Ee senin oğlun? O paralı, askere gitmiyor. Ne PKK, ne Suriye, ne IŞİD ile mücadeleye gitmiyor. Onun oğlu ayrı yerde. Lafa gelince her şey var. Bu ülkenin garip gurabasının, fakir fukarasının çocuğunu askere gönderiyorsun. Sen kendi oğlunu niye göndermiyorsun? O da gitsin şehit olsun, sen de onur duy. ‘Benim oğlum gitti’ de. Demiyor, diyemiyor.”
‘BİLAL ASKERE’ TEZAHURATI
Bu sözleri üzerine meydandakiler ‘Bilal askere’ diye tezahürat yapınca Kılıçdaroğlu, “Vallahi gitmez, vallahi gitmez. Niye gitsin para varken. Bir eli yağda bir eli baldayken askere mi gidecek. Şehit olacakmış. Yan gelir kaçar arkadaşlar. Kaçarlar bunlar, bakmayın siz bunlara?” dedi.
Kemal Kılıçdaroğlu’na el dokuması yöresel halı hediye edildi. Buradan Milas’a geçen Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanı CHP’li Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir