Osman Gürün’den Remzi Kazmaz’a Çalışmalarından Dolayı Plaket

Bodrum Çevre Platformu kurucusu Avukat Remzi Kazmaz’a Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’den ödül. Muğla Kent Konseyi’nin davetlisi olarak katılan Remzi Kazmaz kitabı Zihni Derin ve Çaylar Şirketten’in imza gününde ödülünü Osman Gürün’ün elinden aldı. Menteşe Belediyesi Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde toplantı salonunda düzenlenen etkinlikte Remzi Kazmaz’ın kendi yazdığı kitaptan senaryolaşan “Zihni Derin” ve “Çaylar Şirkenten” filmin gösterimi yapıldı.
Coşkulu kalabalığın katıldığı toplantı salonunda gösterilen film sonunda kitaplarını imzalayan Remzi Kazmaz’a Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile birlikte Kazmaz’a çalışmalarından dolayı bir tebrik ederek bir plaket verdi. Başkan Osman Gürün Kazmaz’ın kendisini çevreye adayan kişi olarak bildiklerini ifade ederek “Muğla’ya ve Bodrum’a yaptıkları katkılardan dolayı plaketi kendilerine takdim etmekten mutluluk duyarım dedi”. Avukat Remzi Kazmaz ise 1.derece SİT alanlarının imara açılması konusundaki tehlikeye karşı her koşulda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yanında olacaklarını dile getirerek “Bodrum Çevre Platformu olarak elimizden geleni yapacağız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmak istediği Doğal SİT Alanları Uygulama Planını durdurmak için çalışacağız. Bodrum’un doğal dengesini bozacak her planın karşısında olacağız” dedi.
Muğlalı Yönetmen Yüksel Aksu ile Rizeli Yönetmen Remzi Kazmaz’ın ortak yapımı olan kısa film “Zihni Derin” ve Çay’ı konu olan “Çaylar Şirketler” filmi gösteriminden sonra Zihni Derin adına bir müze açılması önerisi katılanlar tarafından alkışla karşılandı. Film gösteriminde Zihni Derin’in ailesi de hazır bulundu.
Kitap tanıtımında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Zihni Derin’in Cumhuriyetin kuruluşunun ardından Mustafa Kemal Atatürk tarafından özel olarak görevlendirmesiyle İktisat Bakanlığının Tarımsal Genel Müdürü olarak görev yaptığını, daha sonrada Doğu Karadeniz’de çay üretimi ile ilgili çalışmalar yaparak ilk çay tohumlarını Türkiye’ye getirdiğini kaydetti. Başkan Gürün, “Zihni Derin çay üretiminin başlamasında oynadığı rolle, günümüzde de devam eden sürdürülebilir bir üretimin temelini atmıştır. Zihni Derin Muğla doğumlu Rizelidir. Çünkü Muğlalı olmak sadece Muğla’da doğmak demek değildir. Muğla için düşünen, çaba serf eden, emek veren, eser veren herkes Muğlalıdır. Bizde Zihni Derin’i yaşatmaya çalıştık. Onu hemşerisi gibi bağrına basan, gelecek nesillere bu değerlerimizi tanıtmaya çalışan bu kitap, bu panel bu çaba çok önemlidir. Zihni Derin, Rize ve Muğla arasında ki çok önemli bir bağdır” şeklinde konuştu.
Şair, Yazar Dr. Ali Abbas Çınar, Gazeteci Yazar Ünal Türkeş ve Ziraat Mühendisi Sema Köseoğlu birer konuşma yaptığı panelde, Remzi Kazmaz tarafından hazırlanan çayın üretimi filmi ve Zihni Derin ile ilgili slayt sunumu gösterimi gerçekleşti. Gösterimlerin ardından kitap tanıtımı ve panele katılan Zihni Derin’in ailesine teşekkür belgeleri ve plaketleri takdim edildi. Etkinliğin sonunda yazar Remzi Kazmaz okurları için kaleme aldığı kitabı Çaylar Şirketten’i imzaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.