Bağımsız Meclis Üyelerini İstifaya Davet Etti

Yazılı bir basın açıklaması yayınlayan MHP Bodrum İlçe Başkanı Cengizhan Sancar, 2014 yerel seçimlerinde MHP listesinden seçilerek meclise giren, parti içerisinde yaşanan kongre tartışmaları sonrasında İlçe Başkanı Mehmet Tosun’un genel merkez tarafından görevden alınması üzerine parti üyeliğinden istifa ederek bağımsız kalan belediye meclis üyelerinin koltuklarından da istifa etmesini istedi.
Sancar, partilerinden istifa ederek bağımsız kalan isimleri, aylardır MHP’nin Bodrum Belediye Meclisindeki koltuklarını işgal etmekle suçlayarak, “Bu arkadaşlar MHP’nin oylarıyla Bodrum Belediye Meclisine seçildiler. Yaklaşık 4 aydan bu yana bağımsız olarak meclis üyeliği yapıyorlar. İstifalarını iki ay önce genel merkeze ulaştıran bu arkadaşların siyasi etik ve ahlak olarak meclisteki görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor. O koltuklar MHP üyesi olan partililerimize aittir” dedi.
MECLİS KOLTUKLARI MHP’Lİ ÜYELERİMİZİNDİR!
Seçim sürecinde asil ve yedek listede yer alan MHP üyelerinin o koltukları fazlasıyla dolduracağını ifade eden Sancar “MHP’nin Bodrum Meclis üyeliklerini işgal eden bu arkadaşların davranışları anti demokratiktir. Kendilerine ait olmayan oylarla geldikleri koltukları, siyasi kimliksiz işgal edemezler. İstifalarının genel merkezimize ulaşmasından sonra Bodrum Belediye Meclis Toplantılarını takip ediyorum. Siyasi kimliksiz yapılan etkisiz ve kısır muhalefetle Bodrum’daki MHP oylarını temsil edemezler” dedi.
MECLİSTE DEMOKRASİ ARIYORLAR, ANTİDEMORATİK DAVRANIYORLAR
Açıklamasında Ocak ayı meclis toplantısında yaşanan denetim kurulu üyeliği seçimi ile ilgili bir detaya da atıfta bulunan Sancar, eski MHP’lileri antidemokratik olmakla suçladı. “Bu partisiz meclis üyesi arkadaşlar bir yandan Bodrum Belediye Başkanını demokrat davranmadığı konusunda eleştirirken, diğer yandan Bodrum Belediye Meclis Denetleme Komisyonuna seçilen arkadaşları Erdinç Tekinkaya’yı istifaya zorlayıp, yerine başka birini zorluyorlar.
Bu kafa yapısının demokratik meclis talepleri ne kadar ciddiye alınırsa, Bodrum Belediye Başkanı da o kadar ciddiye alıyor isteği. Hazırlıksız geldikleri mecliste arkalarında siyasi bir gücü olmayan bu ekip, acilen görevlerinden istifa etmeli. Yedek listede olan partili arkadaşlarımız o koltuklarda yerini almalı” çağrısını y aptı.
Açıklamasında Meral Akşener’in olağanüstü kongre toplama girişimini antidemokratik olarak nitelendirerek, bu girişime destek olanların partisiyle karşı karşıya geldikleri için Bodrum ilçe yönetiminden alındıklarını ifade eden Sancar, ülkede yaşanan sürecin normalleşmesiyle olağan kongrelerinin yapılacağını belirtti.
OCAK MECLİSİNDE NE OLMUŞTU?
Ocak ayında yapılan meclis toplantısında CHP Grubu, Bodrum Belediye Meclis Denetleme Komisyonu’na aday olmadığı halde bağımsız üyelerden Erdinç Tekinkaya’yı aday göstermiş, geçen dönem komisyon üyesi olan bağımsız üye Avukat Şakir Açıkgöz de tekrar aday olduğunu açıklamıştı. Yapılan oylama sonucunda Açıkgöz 9 oy alırken, Tekinkaya CHP’li üyelerin verdiği 17 oyla komisyona seçilmiş ancak bu görevden istifa ettiğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir