Bodrum köylüsüne Şili’den getirilen 42 inek

Bodrum’da 7 çiftçiye 42 baş büyükbaş hayvan dağıtımı yapıldı.
Bodrum’un Mumcular Mahallesi’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen proje kapsamında düzenlenen dağıtım etkinliğine, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muammer Bektaş ile AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu’nun da aralarında olduğu çok sayıda çiftçi katıldı. Etkinlikte İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından lokma döktürülüp vatandaşa dağıtıldı.
Etkinlikte, Bodrum da yaşamını sürdüren genç çiftçilerin desteklenmesi için projeye müracaat eden 48 kişiden başvuruya uygun görülen 7 çiftçiye 42 baş sığır dağıtıldı.
Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, törende yaptığı açıklamada, genç 7 çiftçiye hayvanlarını teslim ettiklerini söyledi.
Kadın çiftçilerin hayvanlara çocukları gibi bakacağına inandığını ifade eden Yılmaz, “Onlara hayırlı kazançlar diliyorum. Çok güzel bir proje. Çiftçilerimiz bu hayvanlara para ödemiyor, tamamen hibe. Sadece 3 yıl satmama şartı var. Eğer kıymeti bilinirse bu hayvanların sayısı artar.” dedi.
Bodrum’un turizm ilçesi olmasına rağmen kırsal kalkınmaya da çok önem verdiklerini belirten Yılmaz, çiftçilerin kendileri için çok önemli olduğuna dikkati çekti.
Projeden yararlan çiftçilerden 27 yaşındaki iki çocuk annesi Songül Tüzün, projeye destek veren yetkililere teşekkür etti.
Hayvanlara en iyi şekilde bakacaklarını ifade eden Tüzün, “Ben toplamda 6 inek aldım. Onlara en iyi şekilde bakım yapıp buzağılarını alacağız. Hayvanlarımızı büyütmeyi düşünüyoruz. Bu hayvanlar aile ekonomimize de katkı sağlayacak.” dedi.
Proje kapsamında 6 inek alan 35 yaşındaki Sultan Kütahya da devlet desteğiyle yapılan projeden oldukça memnun olduklarını kaydetti. Proje sayesinde hayvancılığın daha da gelişeceğini düşündüklerini ifade eden Kütahya, şöyle konuştu:
“Bende 6 inek aldım. Hayvanlarımı çoğaltmaya çalışacağım. Önce turizmde çalışıyordum daha sonra hayvancılıkla ailemi geçindirmeye çalışacağım. Bunlarla birlikte 8 ineğim olacak. Geçimimizi bu şekilde sağlayacağız.”
Mumcular pazar yerindeki dağıtım etkinliğinde çiftçiler kura çekilişiyle Şili’den getirilen büyükbaş hayvanlarını teslim aldı.
Hayvanların teslimi sırasında çiftçiler zor anlar da yaşadı. İçinde bulunduğu kamyondan inmek istemeyen hayvanlar, yetkililerin de yardımıyla güçlükle indirildi. Yeni sahiplerini sürükleyen bazı inekler ilginç görüntüler oluşturdu.

Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir