Deve güreşini bırakıp gazetecilere saldırdılar

Bodrum’da düzenlenen sezonun ilk deve güreşlerinde sahada organizasyonu görüntüleyen basın mensuplarına saldırdılar. Deve güreşlerinde görevlilerden bir kişi yaralanırken olayı görüntülemeye çalışan basın mensupları linç edilmekten son anda kurtuldu.
Kızılağaç Deve arenasından düzenlenen geleneksel deve güreşlerine Aydın, Denizli, Manisa, Antalya, Balıkesir, İzmir, Muğla ve Çanakkale’den 130 deve katıldı. Ücretsiz giriş yapılan Geleneksel Deve Güreşleri ne katılan güreş develeri Bodrum Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Ticaret Odası, Esnaf Odası ve Şoförler Odası Kupaları için güreştiler. Yapılan konuşmalarda terör olayında ölenler anılıp başsağlığı diyerek terör olayları lanetlendi.
Hoşgörü Temennisinde Bulunup Muhabirlere Saldırdılar
Deve güreşlerinde Milas’tan gelen Hakan Salahur devenin altında kalarak yaralandı. Olay yerine gelen Bodrum Belediyesi’ne ait ambulansa alınan 35 yaşındaki Salahur hastaneye kaldırıldı. Yaşanan olayı görüntülemek isteyen basın mensupları ise sahadakilerin saldırısına maruz kaldı. Kim oldukları ve ne iş yaptıkları bilinmeyen saldırganlar ilk olarak gazetecilerin görüntü almasını engelledi. Yaşanan olayları görüntülemeye çalışan gazetecinin makinası elinden alındı. Daha sonra basın mensupları fiziksel temasla saha dışına çıkarılmaya çalışıldı. O esnada bir zabıta görevlisinin ise saldırganları engellemek yerine basın mensuplarının görüntü almasını engellemesi ise dikkatlerden kaçmadı. Basın mensuplarının saldırganlarca linç edilmesini araya giren jandarma ekipleri engelledi.
Öte yandan güreş i izleyenlerinde tepkisine ve yuhlamasına maruz kalan gazeteciler sahadan son anda çıkarılarak canlarını zor kurtardı.
Yetkilileri göreve davet ediyoruz…
Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Bodrum Şubesi saldırı yazılı bir açıklama yaparak kınadı. Açıklama şöyle:
“Bugün Bodrum Kızılağaç mahallesinde gerçekleşen Deve güreşinde görevlerini yapan basın mensuplarına bir grup kendini bilmez saha görevlileri saldırdı.
Güreş organizasyonunu takip eden yerel ve ulusal basın mensupları saha görevlileri tarafından saldırıya uğradı. Görevlerini yaparken neye uğradığını şaşıran basın mensupları seyircinin de tepkisine maruz kaldı. Olay esnasında bir gazeteci arkadaşımızın cep telefonu gasp edilmiş, telefonun içerisinde bulunan görüntü ve fotoğraflar silinmiştir. Jandarma ekiplerinin araya girmesiyle linç edilmekten kurtulan basın emekçilerine yapılan fiziksel ve sözlü saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Bodrum gibi Dünyaya mal olmuş bir turizm kentinde bugün yapılan bu denli çağ dışı olay, son derece kaygı vericidir. Gece gündüz demeden toplumun gözü kulağı olan basın temsilcileri, bu gibi organizasyonlarda tedbir alınmadığı ve yapılan işe saygı duyulmadı müddetçe tavrını koyacaktır.
Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti olarak 2017 yılının ilk gününde sadece görevlerini yapan basın mensuplarına yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor, organizasyonu düzenleyen yetkililerin konuyla ilgili gerekeni yapmasını bekliyoruz, takipçisi olacağız…
Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti – Bodrum Şubesi “
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir