“Fotokapan”ların sayısı artacak

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, sorumluluk alanlarında gözetleme kuleleri ile kameralar haricinde son 2 yıldır hareket ve ısıya duyarlı 75 adet “fotokapan” ilekontrol yapıldığını söyledi.
Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’nde yangın yönetim merkezinde gazetecilerle basın toplantısında bir araya geldi.
Orman yangınlarına müdahalenin yanı sıra diğer çalışmaları ile ilgili bilgi veren Çelik, sorumluluk alanlarında bulunan Aydın ve Muğla ilinin 1 milyon 150 bin 201 hektar ormanlık alana sahip olduğunu, bu ormanların tamamının yangınlara birinci derecede hassas olduğunu kaydetti. Çelik, sorumluluk alanlarında son 10 yıllık verilere göre yılda ortalama 331 yangında 534 hektar ormanlığın zarar gördüğünü, bu yangınların yüzde 32’sinin ihmal ve dikkatsizlikten kaynakladığını söyledi.
Çelik, orman yangınlarına hem havadan hem de karadan müdahalede ile ilgili “Bin 500 işçi, 89 arazöz, 38 su tankeri, 51 ilk müdahale aracı, 12 dozer, 11 greyder ve 9 treyler kara gücünü oluşturuyor. 4’ü su atma özelliği taşıyan, biri genel amaçlı olmak üzere 5 helikopter, 2 amfibik uçak hava gücünü oluşturuyor. Yaz ayları boyunca 103 sincap motorize ekibi riskli bölgelerde devriye görevi yapıyor.” dedi.
Çelik, son 10 yıllık verilere göre yangınların çıkış sebepleri olarak yüzde 32 ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 15′ kasıt, yüzde 29 yıldırım ve yüzde 24’meçhul sebepler olduğunu söyledi.
Geçtiğimiz yılla ilgili de bazı istatistiki bilgiler paylaşan Çelik şunları söyledi:
“2016 yılında çıkan 373 adet orman yangınında 474,46 hektar ormanlık alan zarar görmüştür. Bu yangınların çıkış nedenleri konusunda yapılan istatistikî çalışma sonucu, yüzde 15 ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 8 kasıt, yüzde 30 yıldırım, yüzde 47 meçhul olarak gerçekleşmiştir. 2016 yılında bölgemizde yangınlarının yüzde 76’sı 11:00-19:00 saatleri arasında çıkmıştır. 2016 yılında bölge müdürlüğümüz sınırlarında çıkan 226 adet kırsal alan ve ziraat yangınında 788 hektar alan zarar görmüş ve bu yangınlara da müdahale edilmiştir”
Milas Orman İşletme Müdürlüğü ve Bodrum Orman İşletme Şefliği yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantıda, ormanların yeşilliği ile ayrı bir değeri olduğuna dikkati çeken Çelik, deniz, kum ve güneşin dünyanın farklı yerlerinde de bulunduğunu ancak bunların yanında orman olunca ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu söyledi.
Özellikle yaz aylarında enerjilerinin yaklaşık yüzde 70’ini orman yangınları ile mücadelede harcadıklarını belirten Çelik, yanan alanların yeniden ağaçlandırılması için çalışma yaptıklarını vurguladı.
“Fotokapan”ların sayısı artacak
Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, 75 adet “fotokapan” olduğunu ve sayılarının artırılacağını söyledi. Ormana çöp ve moloz dökümünü engellemek için “fotokapan”lardan faydalandıklarını ifade eden Çelik, aynı zamanda 51 yangın gözetleme kulesinin 15’inde 10 kilometrelik mesafede dumanı algılayan kamera olduğunu belirtti. Çelik “51 kulemizin 15’inde genel müdürlüğümüz, Bilkent Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliği ile yapılan kameralı gözetim sistemi bulunmaktadır. Bu sistemde 360 derece dönebilen kameralar 10 kilometrelik mesafede en ufak dumanı algılayarak yangını takip eden birimlere alarm vermektedir. Bir turunu 3 dakikada tamamlayan bu kameralar ‘Duman Avcısı’ adıyla da bilinmektedir” diye konuştu.
Çelik ayrıca araç takip sistemiyle kara ve hava araçlarının hareketlerini anlık olarak takip ettiklerini, orman yangınlarıyla mücadelede hava araçlarının daha etkin müdahalesi için 323 adet havuz, gölet ve diğer su kaynağından faydalanıldığını belirtti.
2017 yılının kazasız, belasız geçirilmesi dileklerini ileten Çelik, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı görev yapan birim amirlerini tanıtarak, günün anısına basın mensupları ile fotoğraf çektirdi.
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir