Gizli Geçmiş’in galası yapıldı

Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Bodrum’un, arkeolojik tarihi değerlerinden örnekler verilen “Gizli Geçmiş” adlı belgesel filmin galası yapıldı.
Bodrum Belediye Başkanlığı ve Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği’nin destekleri çekilen Rıfat Çığ’ın yönetmenliğinde çekilen “Gizli Geçmiş” adlı belgesel nitelikteki filmin galası, Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Etkinliğe CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler ve filmin yönetmeni Rıfat Çığ’ın da yer aldığı yaklaşık 500 kişi katıldı.
Bilinen ancak tam olarak ışığına çıkarılmamış eserlerle ilgili anlatımıma daha çok yer verilen 46 dakikalık filmin yapımına destek olanlara teşekkür plaketi verildi.
Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği tarafından plaket verilenlerden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, insanların merak ettikleri yerlere gittiğini söyledi.
Kocadon “Bizimde görevimiz Bodrum’u merak etrtirmeye devam ettirmek. İşte onlardan en büyüğü de tarihi miraslar. Bundan sonra Bodrum turizmini Halikarnasos ile götüreceğiz” dedi.
Yönetmen Rıfat Çığ ise yurt dışındaki müzelerde Türkiye’den götürülen bazı eserleri gördüğünü, müzelerin en kalabalık salonların bu eserlerin sergilendiği salonlar olduğunu savundu. Bu duruma üzüldüğünü belirten Çığ, Bodrum’a gelip gittikçe, Bodrum’da belgeseller yaptıkça aslında bu kadar üzülmemesi gerektiğini gerektiğini anladığını dile getirdi. Çığ, henüz gün ışığına çıkarılmamış zenginlikler olduğunu belirterek, bu filmin o zenginliklerin ortaya çıkmasına vesile olması temennisinde bulundu.
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.