Sanatçılar av yasağı istedi

Milas- Bodrum Karayolu kenarında bulunan Tuzla Sulak Alanı’nda, kara avcılığının yasaklanmasını isteyen bir grup sanatçı, bölgede yapılan avcılıkla ilgili tepkilerini dile getirdi.
Farklı dalda sanatçılar, Türkiye’de göçmen kuşlar için en önemli sulak alanlardan olan ve her yıl farklı kuş türünün renkli görüntüler oluşturduğu Tuzla Sulak Alanı’nda bir araya geldi. Bölgede kara avcılığının serbest olduğunu anlatan sanatçılar, sulak alanda av yasağı uygulanmasını istedi.
Milas’ın Boğaziçi mahallesi sınırlarındaki sulak alanda bilinçsiz avcılık yapıldığunu savunan sanatçılardan heykeltıraş Namık Kemal Arıkan, kış mevsiminde çeşitli kuş türlerinin sulak alana gelerek yaşadığını söyledi.
20 yıldır Boğaziçi mahallesinden ikamet ettiğini belirten Arıkan, çevreden topladığı boş fişekleri göstererek “Otomatik silahlarla, seri atışlarla göçmen kuşlar avlanıyor. Yaban ördeği avlarken, flamingoyu, yalıçapkınını, balıkçılı ve pelikanları vuruyorlar. Sabahlara kadar silah sesinden uyumamız, sanat yapmamız, bir şey üretmemiz mümkün değil. Buranın bir an önce av yasağı kapsamına alınmasını istiyoruz” dedi.
Yaptığı eserlerin bölgeyi tanıttığını ifade eden Arıkan, “Artık bunları üretmeyi durdurdum. Yapamıyorum çünkü. Düşünün, mermi sesleri içerisinde siz heykel yapacaksınız, sanat üreteceksiniz. Seramik, tablo yapacaksınız. Ne zaman burası av yasağı kapsamına alınırsa daha güzel eserler yapacağız” diye konuştu.
Bodrum Kaymakamlığından randevu aldıklarını ve konuyu bildireceklerini belirten sanatçılardan ressam Süheyla Akman da 28 yıldır resim yaptığı, ancak avcılık nedeniyle üzüntüden eser üretemediğini söyledi. Akman, “Resim yapmaya başlayacağım sırada silah sesleri duyuyorum. Üzüntüden sanatımızı üretemiyoruz. Çok acı bir şey. Sabaha kadar ateş ediyorlar. Bu hayvanların katliamı dursun. Av yasağının mutlaka gelmesi lazım. Yaralı flamingolar, kuşlar var.” ifadelerini kullandı.
Seramik sanatçısı Betül Yıldırım’da bilinçsizce avcılık yapıldığını savundu. .
Tuzla Sulak Alanı’nın 200’ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yaptığı belirtildi.
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir