Terör Olayları Protesto Edildi

Bodrum’da, terör olayları protesto edildiği geleneksel deve güreşleri festivalinde davul ve zurna çalınmadı.
Bodrum Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen deve güreşi festivaline Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinin çeşitli illerinden 130 deve katıldı. Terör olaylarının protesto edildiği etkinlikte, arenanın duvarına, üzerinde “Terörü lanetliyoruz” yazılı pankart asıldı.
Kızılağaç arenasında güreşlerde görevli cazgır, mili duygular içeren şiir okudu. Cazgır, sözlerini “Şehitler ölmez vatan bölünmez” ve “Ne mutlu Türküm diyene” sloganı ile bitirdi. .
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “İsteriz ki, güzel ülkemiz yeni bir güne sevgiyle birlikle beraberlikle kardeşlikle uyansın” diye başladığı sözlerinde terörü lanetledi.
Kocadon “Ama korkmayın. İnanmaya devam. Bu birlik beraberlik bu sevgi sizde olduğu müddetçe bu vatan bölünmez. Askerimize polisimize halkımıza kurşun sıkan elleri lanetliyoruz. Böyle bir günde de birlik beraberlik içerisinde olmaya ihtiyacımız var. İşte bu gün, bu arenada bu birlik berberliği sergileyen Anadolu halkına, vatandaşımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği etkinliğe katılanlar, arena dışındaki stantlarda alışveriş yapıp güreş sırasını bekleyen develerin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Baş güreşlerinde develerin kıyasıya mücadelesi, deve sahiplerinin yanı sıra izleyenler ile alandaki görevlilere heyecan yaşattı. Bazı develer güreşi yarıda bırakıp sahada koşuşturdu. Bazı güreşlerde ise develeri ayırmaya çalışan saha görevlileri zaman zaman zor anlar yaşadı.
Güreşlerde Bodrum Belediye Başkanlığı ve Bodrum Kaymakamlığı ile bazı sivil toplum kuruluşları adına kupa güreşleri de düzenlendi. Kupa güreşlerinde, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un “Goca Bodrumlu” adlı devesi ve Aydın’ın Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın “Akınbey” adlı devesi de güreşen develer arasında yer aldı.
Bodrum Belediye Başkanlığı Kupasında, Başkan Mehmet Kocadon’un devesi ve Nuri Demir’in ‘Demirarslan’ adlı devesi berabere kaldı. Kocadon, kupayı Ezine’den güreşlere gelen Nuri Demir’e verdi.
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir