“Denize en çok mavi yakışır”

Bodrum Belediyesi tarafından “Denize en çok mavi yakışır” sloganı ile 3.’sü bu yıl başlatılan deniz dibi temizliğinin ilk durağı Yalı Mahallesi oldu.
Bodrum Belediyesi’nin dalış ekibinin gönüllü dalgıçlarında desteği ile yaptığı deniz dibi temizliğinde 13 dalgıç görev aldı. Dalgıçlar, otomobil lastiği, halat, halı parçası, ağ parçası, metal ve plastik boru gibi atıklar çıkardı. Çıkarılan atıklar arasında, aynı mevkide daha önceki temizlik çalışmalarında çıkarılan cam ve pet şişe ile boş teneke içecek kutularına az rastlandı.
Çalışmaları izleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, deniz temizliğine büyük önem verdiklerini söyledi.
Yalı Mahallesi’nde çıkarılan atıkların denize yakın işletmelerin attığı ya da derelerin getirdiği atıklar olduğunu gördüklerini belirten Kocadon “Bunun yavaş yavaş azalacağına inanıyorum. Çünkü bu bilinç yavaş yavaş oturdu. Önemli olan bu bilinci yaymak, bu güzellikleri bizden sonraki nesillerimize aktarabilmek. Onlarda bu denizlerden faydalansın. Denizlerimiz turizme katkı sağlasın. Bu denizler bizden sonraki nesillere hizmet etmeye ve güzelliklerini sergilemeye devam etsin. Bütün çabamız bu.” dedi.
Çıkarılan atıklar bir arada toplandı. Çevrede gezinti yapan Yalı Mahallesi’nin bazı sakinleri, deniz dibi temizlik çalışmasının çok güzel olduğunu belirterek çevrenin temiz tutulması ve atıkların denize atılmaması çağrısında bulundu.
Toplamda 18 noktada olmak üzere 8 Şubat Çarşamba günü Güvercinlik koyunda, daha sonraki haftalarda ise Mazı, Gümbet, Bitez, Ortakent, Akyarlar, Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Küçükbük, Gölköy, Türkbükü, Torba ve Bardakçı koylarında devam edecek olan deniz dibi temizliği ilçe merkezinde son bulacak.
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir