Lifli, organik ve polifenollü besinleri tercih edin

Kadınların en önemli sağlık sorunlarından biri olan meme kanseri; genetik faktörler, ileri yaş, aile öyküsü gibi birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Bu gibi etkenleri bizim belirleyemediğimizi söyleyen Acıbadem Bodrum Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kemal Raşa, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ kapsamında sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekerek yaşam şeklinde yapılacak değişikliklerle meme kanseri riskini en aza indirgemenin yollarını anlattı.
Meme kanseri, kadınlarda deri kanserinden sonra en sık görülen ve akciğer kanserinden sonra en sık ölüme neden olan kanser türü… Meme kanseri riskini artıran birçok unsurun bizim etkileyebileceğimiz şeyler olmadığının altını çizen Dr. Kemal Raşa, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bunların en başında yaşamın daha önceki yıllarında meme kanseri tanısı alıp tedavi görmüş olmak geliyor. İleri yaş ve genlerimizde var olan mutasyonlar (kırılmalar) meme kanseri riskini artırıyor. En iyi bilinen mutasyonlar da aileden kalıtımla geçen BRCA 1 ve 2 genlerindeki mutasyonlar olarak biliniyor.”
Östrojene maruz kalınan süre de etkili
Yine birden çok birinci derece akrabada bulunan meme kanseri öyküsü, yoğun bir meme dokusuna sahip olmak da risk unsurları arasında sayılıyor. Dr. Kemal Raşa, meme kanseri nedenleri arasına vücudumuzun östrojen ürettiği zaman diliminin uzun olmasını da ekliyor: “Yani adetler erken yaşta başlayıp menopoza geç giriliyorsa bu da bir risk faktörü. Bir de bu süre zarfında östrojen düzeyinde düşüşe neden olan ‘doğum ve emzirme deneyimi’ yaşanmadıysa, risk daha da artıyor.”
Yaşam şeklinizi değiştirin
Meme kanserinden korunmak için elimizde olan ve değiştirebileceğimiz unsurlara baktığımızda ise atılabilecek en önemli adım; yaşam şeklimizi değiştirmek ve bunu sürdürülebilir kılmak… Meme kanserinden korunma konusunda, bugüne kadar gerçekleştirilmiş ve kanıt değeri yüksek bilimsel çalışma sayısı az olsa da, meme kanseri gelişimi ile çevresel unsurlar ve yaşam şekillerinin ilişkisini gösteren güçlü ipuçları bulunuyor. Dr. Kemal Raşa’nın dediği gibi; “nelerin bizi koruduğunu tam bilemesek de, nelerin meme kanseri riskini artırdığını bilebiliriz. Bu nedenle korunma planımızı riskleri azaltma üzerine kurmak yanlış olmaz.”
Daha çok omega 3, daha az omega 6
Meme kanserinden korunmak için Dr. Kemal Raşa’nın verdiği ilk öneri, beslenmemizde başta balıktan karşılamak üzere omega 3 yağ asiti miktarını arttırmak. Yapılan çalışmalar, omega-3 yağ asitinin meme kanseri riskini çok güçlü olarak azalttığını gösteriyor. Dr. Kemal Raşa, omega-6 yağ asiti için de tam tersinin geçerli olduğunu ifade ediyor: “Çok sayıda insanın dahil edildiği Los Angeles Çalışması’nda yüksek miktarda omega-6 tüketen kişilerde meme kanseri riskinin arttığı gösterilirken, Lyon Diyet Kalp Çalışması, omega-6 kısıtlamasının meme kanseri riskini azalttığı sonucuna ulaştı. 2014 yılında ‘BMC Cancer’ dergisinde yayınlanan ve 250 bin kadın üzerinde gerçekleştirilen meta-analiz ise, omega-6’nın meme kanseri riski açısından çok önemli olduğunu gösterdi ve meme kanserinden korunmak için ‘çok omega-3/az omega-6’ formülü netlik kazandı.”
Keten ve susam tohumu tüketin
Vücuttaki omega-3 oranını artırmak için diğer bir yöntem; polifenol ve flavonoid açısından zengin besinler tüketmek. Üzüm, kırmızı şarap, erik ve dağ mersini güçlü birer polifenol deposuyken, soya da ciddi bir flavonoid kaynağı sayılıyor. Bu besinlerin tüketilmesi omega-3 düzeyini yüzde 30 oranında artırırken omega-3/omega-6 oranını anlamlı olarak yükseltiyor. Dr. Kemal Raşa, bazı bitkilerde bulunan ve ‘lignan’ adı verilen kimyasal bileşiğin de meme kanseri riskini azaltmakta etkili olduğunu söylüyor: “Keten ve susam tohumu tam bir lignan deposu. Diğer tahıllar ve brokoli ile kabak gibi sebzeler de lignan’dan oldukça zengin besinler arasında yer alıyor.”
Organik tarım ile yetiştirilen bitkilerin geleneksel yöntemler ile yetiştirilenlere göre daha yüksek polifenol içerdiklerini sözlerine ekleyen Dr. Kemal Raşa, özellikle organik süt ve süt ürünlerinin daha yüksek n-3/n-6 oranına sahip olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir