Özel Bodrum Hastanesi Diyetisyeni Billur Çalık Annelere Sağlıklı Beslenme Semineri Verdi

Özel Bodrum Hastanesi’nde görev yapan Diyetisyen Billur Çalık, “Hareket ederek büyüyen sağlıklı nesiller” sloganıyla, çocuklara erken yaşta spor alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen Muzipo Kids Bodrum’da, annelere çocukluk döneminde dengesiz ve düzensiz beslenme ile ortaya çıkan sorunlar ve önlemleri ile ilgili seminer verdi.
Annelerin dikkatle dinleyip notlar aldığı seminerde Diyetisyen Billur Çalık teknolojinin gelişmesi ile evlerde, ulaşımda ve hayatın birçok alanında fiziksel aktivitenin azaldığını bununla birlikte fast food tarzı yemek tüketimin de ucuz ve kolay hazırlanabilir olduğundan arttığını belirtti ve ekledi:
OBEZİTEYE DİKKAT
Obezite günümüzde çocuklarda çok sık görülüyor. Obezite ise diyabet (şeker hastalığı), hiperlipidemi, kalp hastalıkları, tıkayıcı apne, astım ve diğer solunum sorunları, sırt ağrısı ve birçok ortopedik problem, karaciğer yağlanması, mutsuzluk-depresyon gibi sağlık sorunları için risk teşkil ediyor. Çocukluk çağında kazandırılan sağlıklı beslenme alışkanlığı sağlıklı yetişkinler olmaları için çok önemli. Çocuklardaki obezite ile mücadelede diyet alışkanlıklarının geliştirilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, sedanter yaşam tarzının azaltılması ve aile davranış değişikliği eğitimi büyük önem taşıyor.
ALTIN ÖĞÜN KAHVALTI ATLANMAMALI
Altın öğün olan kahvaltı alışkanlığının mutlaka küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerekiyor. Kahvaltıda süt, yumurta peynir, mevsime uygun sebze, bal, ceviz badem gibi kuruyemişler tüketilebilir. Pekmez ve sütün aynı öğünde tüketilmemesi gerekir. Ekmek olarak ise beyaz ekmek yerine tam tahıllı, tam buğday veya çavdar ekmeği tercih edilmelidir. Çocuklarda kepekli yiyecekler önerilmez.
ÇOCUKLARI YEMEYE ZORLAMAK TERS ETKİ YAPIYOR
Anneler çocukları yemek yemediği zaman kendilerini suçlu ve yetersiz hissederler. Ancak çocukları sevmedikleri şeyleri yemek konusunda zorlamak anne çocuk ilişkisine zarar verdiği gibi , çocukta ters tepki yaparak yemekten iyice uzaklaşmasına neden oluyor. Bunun yerine birbirinin yerine geçebilecek besinleri tercih etmek gerekiyor. Örneğin çocuğunuz süt içmiyorsa muhallebi yiyebilir. Yumurta yemiyorsa krep yapabilirsiniz v.b. Ayrıca sunumu çocuklar için zevkli bir hale getirmek ve birlikte yemek yapmak da çocuklar üzerinde etkili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir