Torba Mahallesinde yanan alan ağaçlandırılıyor

Torba Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl Temmuz ayında çıkan yangında zarar gören bir kısmı ormanlık olan 6 hektarlık alanın ağaçlandırılması için fidan dikildi.
Torba kavşağı yakınında bulunan yamaç arazideki ormanlık alanda, 28 Temmuz 2016’da çıkan yangında 2 hektarı orman olmak üzere 6 hektarlık alan zarar görmüştü. Yanan alanın yeniden ağaçlandırılması için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün başlatığı çalışma kapsamında fidan dikimi yapıldı. Bölgeye, zakkum, harnup, hünnap, kara servi ve fıstık çamı türlerinden yaklaşık 8 bin fisn dikildi.
Fidan dikimine, Bodrum Belediye Başkanlığı, TEMA Bodrum gönüllüleri, Bodrum Tohum Derneği veTorba Koyu Derneği üyeleri ile farklı okullardan yaklaşık 500 öğrenci destek verdi.
Fidan dikimine katılan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, yanan alanların yeniden ağaçlandırılmasının önemli olduğunu belirtti. Kaymakam Yılmaz “Yanan alanı hep birlikte ağaçlandırıyoruz. İnşallah burayı eskisinden daha iyi hale getieceğiz. Bütün mücadelemiz Bodrum’u Bodrum yapan güzelliklerden birisi olan yeşili, doğayı koruyabilmek” dedi.
Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik ise, bölgede çıkan yangını ve yaptıkları müdahaleyi anlatarak ‘Burayı yeniden ağaçlandıracağız” dediğini anımsattı.
Fidan dikim için yanan alanda hazırlık yapıldığınıu belirten Çelik “Yaklaşık 8 bin civarında fidan dikeceğimiz bir etkinlik düzenledik. Bodrum halkımıza, ülkemize milletimize hayırlı olmasını tenemni ediyorum. Vatandaşlarımız ormanlık alanlarda duman veya ateş gördüklerinde anında ihbarda bulunsun. Seyahat ettikleri araçlardan sigara izmaritini atmasınlar. Sorumluluk alanımız olan Muğla ve Aydın da geçtiğimiz yıl toplam 377 yangında 477 hektar ormanlık alanın zarar gördü. Muğla ilindeki 214 yangında 240 hektarlık alan zarar gördü. Yanan o alanları bu sezon içerisinde ağaçlandıracağız. Çünkü aynı sezon içinde ağaçlandırılması elzemdir” dedi.
Fidan dikiminin güzel bir etkinlik olduğunu söyleyen TEMA Bodrum gönüllüleri sorumlusu Haluk Ortaç da devlet kurumları ile sivil toplum kuruluşları yan yana gelip böyle bir çalışma yapmasının çok önemli olduğunu söyledi. Ortaç, eemeği geçenlere teşekkür etti.
Fidan dikiminde katılanlara alandan ayrılırken ayrıca 2 bin fidanın dağıtıldığı etkinlik kapsamında öğrencilere, Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan çantalar içerisinde çeşitli hediyeler de verildi.
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir