“Çevreci Anne” anıldı

Çevre ile ilgili çalışmalarından dolayı “Çevreci Anne” olarak tanınan Saynur Gelendost, 14’üncü ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.
Geçirdiği rahatsızlık sonucu 2003 yılında 73 yaşında hayatını kaybeden Saynur Gelendost’u anma töreni töreni düzenlendi. Türbe Mezarlığı’ndaki, mezarına çiçek bırakılan anma törenine Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu çevre dernekleri üyeşlerinden oluşan bir grup çevreci katıldı.Anma töreninde, Gelendost’un çevre duyarlılığı ile ilgili eylemlerinin yanı sıra Türk Yunan dostluğu ve çocuklar için çalışmalarından söz edildi.
Anma törenine katılanlar arasında yer alan Gökova Sürekli Eylem Kurulu Üyesi Reşat Uygun “Saynur’un aranızdan ayrılmasının üzerinden 14 yıl geçti. Yaşanan çevre sorunları Saynur’un eksikliğini daha da katlanarak hissetmemizi sağlıyor. Saynur derdi ki ‘ Çevreye kişisel çıkarları için müdahale edenler bu ülkenin geleceğine müdahale ediyorlardır. Paranın satın alamayacağı değerlere saldırıyorlardır. Ben bu haksızlıklara karşı savaşıyorum.’ Onu unutmadık unutmayacağız.” dedi.
Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu da Saynur Gelendost’un çevre duyarlılığı oluşturma konusunda ve çevre kirliliğine karşı mücadele ettiğini söyledi:
Gelendost’un Kardak kayalıkları ile ilgili de yaptıkları olduğunu belirten Uslu “Oranın bir savaş değil barış, sevgi adası olduğunu ortaya çıkarmak için yaptığı eylemler vardır. Bunun yanında da aldığı Abdi İpekçi Barış Ödülü vardır..” diye .
konuştu.
Uslu, Gündoğan Mahallesi’ndeki “sınırsızlık meydanı”nın mal sahibinde yıkılmasının da hatırlatıldığı anma töreninde, Bodrum’a Gelendost’un büstünü yapacaklarını söyledi.
Haber – Osman Uras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir