Muğla Çevre Platformu Başkan Kocadon’u ziyaret etti

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) bileşenlerinden oluşan bir grup, sit alanlarındaki derecelendirme değişikliği ile ilgili Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a görüş ve beklentilerini bildirdi. Başkan Kocadon da “Doğa dostlarının her zaman yanındayım” dedi.
Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) Bodrum’daki üyelerinden Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Rezzan Şebin, Yaman Olgaç, Lon Biret, Ali Rıza Özer, Mustafa Duru ve Ethem Güzelgün, Başkan Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret etti. Ziyarette üyeler öncelikle Başkan Kocadon’a, MUÇEP’in kuruluşu ve bugünkü konumu hakkında bilgiler verdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı “Doğal Sit Alanları”nın derecelerinin, koruma düzeylerinin ve kapsadıkları alanların yeniden düzenlenmesi amacıyla “Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” 10 Kasım 2016’da Bodrum Belediyesi’nin de yaptığı çalışmalar sonucu, Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında, tüm üyelerin oybirliği ile reddedilmişti. MUÇEP’liler ise Başkan Kocadon’a bu gelişmenin ardından, Muğla bölgesindeki doğa ve çevreye karşı duyarlı sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların bir araya gelerek kurdukları platformu ve yaptıkları çalışmaları anlattı.
“NEDEN DOĞAL SİTLER HAFİFE ALINIYOR?”
Başkan Kocadon “Bodrum’da arkeolojik sitler kadar neden doğal sitler önemsenmiyor? Oysaki Gökova ve Bodrum; ormanıyla sulak alanıyla deniziyle ve koylarıyla bir o kadar önemli. Biz Bodrum Belediyesi olarak bu konuda çalıştık ve görüşlerimizi bildirdik. İnanıyorum ki Çevre ve Şehircilik Bakanımız da, gerek yerel yönetimlerin gerek ise sizlerin, vatandaşların ve bu değişiklikten zarar görecek üreticilerin, turizmcilerin görüşlerini önemseyecek ve bu projeyi geri çekecektir.” dedi.
“DOĞA DOSTLARININ ARKASINDAYIM”
Bodrum’daki çalışmalardan bahseden Başkan Kocadon, “Mandalina bahçelerini korudum. Bugünden sonra da aynı tavrımı sürdüreceğim. Ancak Bodrum ile ilgili olan yapılaşma ve inşaatlar konusunda yerel yönetim olarak yetkimiz o kadar sınırlı ki; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkileri dahilinde ruhsatlar verilebiliyor. Bizleri aşan çok konu var. Ona rağmen sizler gibi doğa dostlarının hep arkasında olacağım. Elimizden gelen ne varsa da yapmaya hazırım.” diyerek MUÇEP’lilerin taleplerini dinledi.
Ziyaretçi heyet ise Başkan Kocadon’un göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür ederek doğal sitler için Çevre ve Şehircilik Bakanı projeyi çektiğini açıklayana kadar çalışmalarını devam ettirecekleri aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir