Üstündağ : Evet Tezgahını Halk Bozacak

16 Nisan’da yapılacak referanduma ilişkin çalışmaları kapsamında CHP Muğla Milletvekili Av.Akın ÜSTÜNDAĞ, Muğla’da ilçeleri ve köyleri tek tek dolaşıyor. Şimdiye kadar 8 ilçeyi dolaştığını ifade eden ÜSTÜNDAĞ, Anayasa değişikliğinde ne gibi tuzakların yer aldığını vatandaşlara anlatıyor. Aynı zamanda Anayasa Komisyonu üyesi olan Akın ÜSTÜNDAĞ, Anayasa ve Anayasadaki kapsamlı değişikliklerin toplumsal uzlaşmayla yapılması gerektiğini , Olağanüstü halde Anayasa değişikliği yapmanın kasıtlı olduğunu, buradaki amacın mümkün olduğu kadar ifade özgürlüğünün sınırlandırılması ve halkın bilgi almasının önüne geçilmesi olduğu, zaren kimsenin konuşmaya cesaret edemediği, korku ve baskı ikliminde kimsenin gerçek düşüncesini açıklamayamadığını,devletin tüm olanaklarının haksız ve adaletsiz olarak kullanıldığını, kadrolu miting katılımcılarının ilden ile taşındığını, kamu çalışanlarına baskı yapılarak mitinglere katılımlarının sağlandığını, bu haksızlıkların pişkinlikle geçiştirildiğini gittiği ilçelerde anlatıyor.
Akın ÜSTÜNDAĞ, Seydikemer’de Ortaköy ve Ören mahallelerinde vatandaşlarla bir araya gelerek referandumun bir parti seçimi olmadığını, ülkenin ve gelecek nesillerin geleceğinin belirlendiği çok önemli ve ciddi bir seçimin olduğunu belirtti. Bu değişikliği ülkemizin tek adamla yönetilmesini sağlamaya çalışan yurt dışı güçlerin de istediğini belirterek geçmişten örnekler verdi. Çanakkale savaşlarında ecdadımız yedi düvele karşı savaşarak 250 binin üstünde şehit vererek Çanakkale’yi geçirtmemiş, ama padişahın İngilizlerle anlaşması sonucu tek bir kurşun atmadan İngilizler İstanbul’u işgal etmişlerdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün rütbesini söken yine bu tek adamdır, Kurtuluş Savaşında Yunanlılarla savaşırken cephe gerisine İngiliz uçaklarıyla Yunanlılarla savaşmanın dinden çıkaracağına dair fermanları imzalayan da yine bu tek adamdır. Yabancılar bu referandum geçsin diye ellerini ovuşturuyorlar. Tek adamın zaaflarını yakalamak daha işlerine gelir. Ama kimse endişelenmesin halk bu tezgahı bozacak.
BÖLÜNME VE EYALET SİSTEMİNE HALK GEÇİT VERMEYECEKTİR.
Hayır oylarının beklenenden daha fazla olacağını ifade eden ÜSTÜNDAĞ Fethiye’de İlçe başkanı Ali Özgür KULLUKÇU ve yöneticilerle birlikte Sahil koru, İncirköy, Nif ve Yeşilüzümlü’de köy halkıyla bir araya geldi. Köylülerin Anayasa değişikliğine ilişkin sorularını yanıtlayan ÜSTÜNDAĞ, oylayacakları Anayasa değişikliğinin ülkeyi böleceğini, eyalet kurma yetkisinin cumhurbaşkanlığı kararnamesi le bir tek kişiye verildiğini söyleyen ÜSTÜNDAĞ’ın bu değişikliğin hangi maddede olduğunu soran bir vatandaşa şöyle cevap verdi: Aslında bu Anayasa değişikliği 21 madde olarak gelmişti. Kaldırılan üç maddeden ikisi bu konuyla ilgiliydi. Teklifin eski 14.maddesinde Anayasanın 123. Maddesinde Kamu tüzel kişiliğinin kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulabileceği ve üst düzey kamu görevlilerinin atanmalarının Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenleneceği hususu vardı. Bu madde tekliften çıkarıldı ve 16. Maddedeki toplamda 61 madde değişikliği içine gizlendi. Aynı düzenleme 16. Maddede (B) bendi içine alınarak gözden kaçırılmaya çalışılmıştır. Bu bir tuzaktır ve bu teklifin geçmesi halinde ülke bölünme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Şimdi
KANDİLE BİLE ÇIKSALAR HALKI KANDIRAMAYACAKLAR
ÜSTÜNDAĞ; Bize Televizyonları ve basını kapatsalar da tüm milletvekillerimiz ve örgütlerimizle vatandaşın ayağına giderek birebir bilgilendirmeleri yapıyoruz. Diğer partilerden de çok başarılı çalışmalar yapıldığını gözlemliyoruz. “HAYIR” kampanyası doğal olarak bütünleşti adeta vatanseverlerin ortak sesi haline geldi. Bu çok kıymetli bir kazanım, birileri ülkeyi bölüp ayrıştırmak isterken bizler bütünleşmeyi, birlik ve ortak yaşamı ön plana çıkarıyoruz. Bu ülkede halk istediği zaman her türlü baskıyı ve zulmü bir çırpıda söküp atmıştır. Görünen o ki vatandaşı oldukça kızdırmışlar. Halkı bu kadar zorlamak kimsenin haddi değil ve sabır sınırı aşmış görünüyor. Kandile asker bile çıkarsalar fayda etmez. Halkın artık bu oyunlara karnı tok..
GİTMEDİĞİM İLÇE KALMAYACAK
Muğla Milletvekili Av.Akın ÜSTÜNDAĞ, bir açıklama yaparak şunları söyledi: Seçim gününe kadar bütün ilçeleri dolaşmış olacağım. Bu kadar önemli bir seçimde yan gelip yatmak olmaz. Bu çabayı sadece bizler değil tüm demokratik kitle örgütleri, demokratlar, milliyetçiler, Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler, çağdaş yaşamı destekleyen tüm kitleler yapmalı ve bunun büyük oranda gerçekliyor olduğunu görüyoruz. Bunu görmek dışarıdan belki mümkün olmayabilir. Bu bir dip dalgası şeklinde gelişiyor. Baskıya rağmen iletişim ve istişare had safhada. İnsanlar özgürlüklerinin ve birçok haklarının elinden alınacağı endişesi taşıyor ve bu çok haklı bir endişe. Muğla ili bu konuda kararını vermiş gibi görünüyor. Ama afişlerde pankartlarda yazılanlar gibi değil, bu karşı çıkışı kalplerinde yazmışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir