Pedasa Festivali 22 yaşında

Bodrum Belediyesi tarafından bu yıl 22. kez düzenlenecek Pedasa Festivali, Bodrum Belediyesi Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan kokteyli ile başladı.
6 ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan Pedasa Festivali kokteyline Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Melengeç, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
Açılış kokteylinde konuşma yapan Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Melengeç şunları söyledi;
“Önceki yıllarda başlamış olan bu küçük etkinlik belediyelerimizin de sahiplenmesiyle bugünlere taşınmıştır. Aslında biz Bodrum’un kültür, gelenek ve görenekleriyle yola çıkmıştık, zor şartlarda Pedasa’nın içinde bulduk kendimizi. Pedasa çalışmalarıyla birlikte şenlik büyürken Pedasa’da da büyük destekle kazı çalışmalarının başlatılmasına sebep olmuştur. 2017 yılında da resmi kazıların başlatılması dernek tarafından Bodrum Kalesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı’na yapılan bir sunumla gerçekleşmiştir. Sayın Bakanın bu konuyla ilgili bize daveti ve kazı başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ile yaptığımız Ankara ziyaretinden sonra kazı izni alınmıştır. Alınan izinden sonra bu etkinlikler daha kapsamlı bir hale gelirken, yapılan kazılar da bu noktaya gelmiştir. Ben bugünlere gelmesinde Bodrumluların, geçmiş belediyelerin ve en önemlisi buradaki mülk sahiplerinin büyük destekleri olmuş, izinler verilmiştir. Ben Serçe Ailesine hepinizin adına teşekkür ediyorum. Bugünden sonrada buradaki etkinlikler inşallah devam eder. Bu etkinliklerin gerçekleşmesinde Bodrum Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon’un desteği büyüktür. Dernek olarak biz de bu etkinliklerin her zaman yanında olduk geçmişte de şimdi de yanında olmaya gayret göstereceğiz. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum.” dedi.
Kokteyl yöresel sanatçılardan Mehmet Karagöz, Nejdet Gürle ve İzzet Can’ın yaptığı müzik ile devam etti.
07 Mayıs 2017 Pazar
Yer: Pedasa Antik Kenti
10.00 Pedasa Kalesi çevresinde Armut ve Zeytin Aşılama
11.00 Arkeolog eşliğinde Pedasa Ziyaretçi Evi önünden Pedasa Antik Kente (kazıalanı) yürüyüş
13.00 Etkinlik alanında toplanma
13.30 Halk Oyunları Gösterisi
14.00 Açılış ve Bodrumlu Şairlerin Sunumları
14.30 Yöresel Adetlerin ve Eski Zanaatların Tanıtılması
15.30 Bodrum Pehlivan Güreşleri
16.00 Yerel Sanatçıların Konserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir