Seymen, ”Basın Özgürlüğünden Söz Edilemez”

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.
Yayımlanan basın açıklamasında sunlara yer verdi;
“3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kabul edilen bu günde, basının hiç de özgür olmadığı ortadadır.
Ülkelerin demokrasilerinin devamının sağlanmasında ve daha güçlü hale getirilmesinde basının özgürlüğü son derece önemlidir.
Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) verilerine göre de 159 gazeteci şu anda cezaevinde bulunuyor. Özgürlük Evinin (Freedom House) basın özgürlüğünü incelediği raporunda ise Türkiye son 15 yıldır ilk kez zaten “kısmen özgür ülkeler” kategorisindeyken, “özgür olmayan ülkeler” kategorisine düştü. Bu veriler doğrultusunda Türkiye, basın özgürlüğü bakımından dünya genelinde 134’üncü sıraya gerilerken, Avrupa sıralamasında da basını özgür olmayan tek ülke oldu. Diğer yandan, Türkiye’de basın, Bangladeş, Endonezya, Uganda, Tanzanya, Kenya gibi ülkelere kıyasla da daha geri sıralarda yer alıyor.
Daha da önemlisi Türkiye’de son 15 yıldır mevcut AKP iktidarının basına uyguladığı baskılar yüzünden gazeteciler, gözaltılar, davalar, işsizlik ve sansür baskısı altında işini yapmaya çalışıyor. Ne acıdır ki kendi kendini sansürleyen bir basın ordusuna dönüştürülen şu günlerde basın özgürlüğünden bahsetmemiz mümkün değildir.
Dileğimiz o dur ki, özgür, düşüncelerinde hür, sansürsüz, baskısız bir basın var olduğunda kutlayabileceğimiz “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” görmek ve kutlamak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir