BODRUM’a bir de bu aynalardan bakın…

“Kör Nokta Halikarnas Mirror” Fotoğraf Sergisi, Herodot Kültür Merkezi’nde 03-09 Temmuz tarihleri arasında Bodrum’da sanatseverlerle buluşacak…
Küratörlüğünü Canol Balkaya’nın yaptığı fotoğraf sergisi Serkan Turaç’ın Bodrum’daki üç yıllık özel çalışması. Bodrum’un dar sokaklarında yer alan aynalardan yaşamları, sokakları izleyeceğimiz farklı bir görsel bakış.
Ülkemizin uluslararası ünvanlı fotoğrafçılarından olan, Serkan Turaç’ın Bodrum özel sergisi 03 Temmuz saat 19:00 da Herodot Kültür Merkezinde başlayacak ve 09 Temmuz 2017 tarihine kadar gezilebilecek.
Bodrum yarımadasında Kör Nokta aynalarını bize farklı bir bakış açısıyla sunan fotoğrafçı her gün yanından geçtiğimiz, geçerken fark etmediğimiz aynaları bize görsel bir bellek olarak sunuyor.
Serginin Bodrum Belediyesi katkılarıyla Türkçe İngilizce hazırlanan özel bir albümü de o gecede sanatseverlerle paylaşılacak.
Fotoğrafçı ve yönetmen Serkan Turaç geçtiğimiz sene Not isimli filmiyle kendinden ve Bodrum’dan oldukça söz ettirmişti.
Sergi Bodrum’un sokaklarını ve farklı bakış açılarını arayanlar için keyifli bir ortam sağlayacak. Herodot Kültür Merkezindeki fotoğraf sergisi izleyicisini bekliyor.
Küratör Canol Balkaya sergiyle ilgili olarak;
Serkan Turaç ‘ın fotoğrafları günümüz kamusal alanlarında farkında olmadığımız ayrı bir estetiği bize anımsatmaktadır. Sadece ihtiyacımız olan şekilde kullandıktan sonra unuttuğumuz veya yanından geçip giderken farketmediğimiz detayların peşine düşmüş. Bu detaylar şehrin belleğini başka bir dönüşümle içinde tutan anlık değişen bazen hiç değişmeyen anları barındırırken, Serkan Turaç bizi keşfedilmemiş fakat hep karşımızda duran etkileyici ve bambaşka bir estetiği görmeye davet ediyor.
Serkan Turaç biyografi
Öğrenimini Reklam ve Halkla İlişkiler üzerine tamamladıktan sonra Fotoğrafçılık ve Kameramanlık eğitimi alan Turaç, 1990’lı yılların başında Fotoğrafa yerel bir gazetede başladı. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi, gazeteler ve internet sitelerinde röportajları, yazıları ve de fotoğrafları yayımlandı. Yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma fotoğraf sergileri açtı. Fotoğraf alanında çeşitli dereceler aldı. Ulusal ve Uluslararası alanda Fotoğraf ve sinema jüri üyeliği bulunmakta. Belgesel, Kısa ve Uzun sinema projelerinde bulundu. Kendi kısa filmi Not’u 2016’da çekti. Tasarımsal alanda dereceleri bulununan Turaç; Fotoğraf seminerlerine çeşitli şirketlerin kulüpleri, dernekler, üniversiteler ve liselerde devam etmekte. 2016 da Türkiye’de ilk olarak yapılan Hareketli fotoğraflar Sergisi FOTOMOTION’nı ikisi uluslararası festival olmak üzere 4 ayrı sergi salonunda izleyici ile buluşturdu.
İFSAK‘da uzun yıllar çeşitli görevler aldı. Yönetim Kurullarında bulundu. İFSAK eğitim birimde ve dergisinde görevler yaptı. 2013-2015 İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. İFSAK ve TFSF’nin eğitim kitabında görev alarak bölümler yazdı. İstanbul Fikri ve Sınaî Haklar’da bilirkişilik yapmakta. FIAP fotoğraf sanatı uluslararası fedarasyonu (Fédération Internationale de l’Art Photographique) EFIAP/b ünvanı ,GPU (Global Photographers International) tarafından ZEUS unvanı bulunmakta. İstanbul Fotoğraf Müzesi koleksiyonunda bir fotoğrafıyla yer almakta. Fotoğraf ve Video çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye’de, İFSAK, BÜFOD, BODRUMART üyesi; Sille Sanat Sarayı, Muş Fotoğraf Sanatı Derneği ve Halikarnas BOFSAD’ın Onur üyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir