Galeri Costa sezona hazır

Costa Farilya Oteli bünyesinde galerinin ilk sergisi cam ustası Mehmet Nuri Cakto’nun eserlerinden oluşuyor.
Gündoğan’daki butik otel Costa Farilya’da 3. Sergi yılına giren Galeri Costa, Mehmet Nuri Cakto’nun cam çalışmalarıyla 2017 sezonunun ilk sergisini açtı.
Bu yılki ilk sergisinde Bodrumlu yerel bir usta/sanatçıyı ağırlayan olan Galeri Costa’nın koordinatörü İlke Sönmez, hedeflerinin Bodrum yöresinde yaşayan sanatçılara, ustalara sergi açmak, onların çalışmalarını sanatseverlerle buluşturmak olduğunu söyledi. Sönmez, bu hedeflerinin de ilk olarak Gündoğan’daki yerel cam ustası Mehmet Nuri Cakto ile gerçekleştiğini belirtti.
12 yaşında Bodrum’a gelen ve aşçılıktan bahçe bakımına, peyzaja kadar bir çok işte çalışan Mehmet Nuri Cakto, cam çalışmayı Enver Çamdal Atölyesindeki beş yıllık çıraklık döneminde öğreniyor. Bodrum ve yöresinin özelliklerini camla buluşturmaya çalışan Cakto’nun, Gündoğan’daki atölyesi camla çalışmak isteyenlerin durağı konumunda.
Aslen Batman’lı olan Mehmet Nuri Cakto 1983 doğumlu. Çok çocuklu bir ailenin bireyi olduğu için erken yaşlarda çalışmaya başlayan ve eğitimini yarıda bırakan cam ustası, günümüzde alaylılığın avantaj olduğu kadar dezavantaj olduğunu da söylüyor.
‘Bu nedenle okullarla işbirliği yapmaya çalışıyorum. Muğla Ünüversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileriyle çalışmalar yapıyorum. Bu karşılıklı alışverişte çok şey öğreniyorum’ diyor.
Cakto, herkesin camın büyülü dünyasıyla tanışması gerektiği kanısında. Camın teknik zorluğuna karşın sınırsız bir materyal olduğunu söylüyor:
‘camdaki büyüleyicilik fırından çıkacak objenin bilinmezliğinde de yatıyor. Ayrıca birbirine benzer kalıplar yapılsa da fırından çıkan hiçbir cam obje aynı değildir. Camdaki akışkanlık ateşle buluştuğunda kendinizin bile düşleyemediğiniz bir şeye dönüşebilir. O nedenle fırın başında saatlerce beklediğim olur. Cam işlemek nefsi terbiye eder, sabırlı olmayı öğretir ve hoşgörüyü içselleştirmenize yardımcı olur. Yalnız cam akıp yeni bir biçim almaz. Siz de biçimlenir, değişirsiniz.’
Cakto’nun sergisinin açılışına bodrumlu ve Gündoğanlı sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Usta edebiyatçı Erol Toy ve eşi Genevieve Toy, ressam Asuman Saltuk da sergiyi gezenler arasındaydı.
Butik Otel Costa Farilya’nın bünyesindeki Galeri Costa’daki sergi, 5 temmuz tarihine kadar gezilebilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir