Türkan Elmaslar’ın Resimden Heykele Çok Yönlü Çalışmaları 30 Haziran’da…

Türkan Elmaslar çok yönlü çalışmalar yapıyor. Resim yapıyor, heykel yapıyor, son zamanlarda da ağaç dalları ve çakıl taşlarından kompozisyonlar tasarlıyor. Deniz kıyısından topladığı taşlarla oluşan neşeli kompozisyonlar yapıyor.
Türkan Elmaslar’ın 30 Haziran – 10 Temmuz arası Akyarları Güzelleştirme ve Geliştirme Derneğinin binası “Akder Sergi Salonu”nda açacağı sergide resimden heykele, heykelden ağaç dalları ve çakıl taşlarından kompozisyonlara kadar birçok çalışma yer alacak. Tahta parçaları üstüne bu çakıl taşlarıyla yapılan ağaç, çiçek ev, insan resmi ve daha birçok yaratıcı fikirle düşünülerek tasarlanmış resimli boyalı taşlarla neşeli kompozisyonlar yaratıyor.
İstanbul doğumlu Türkan Elmaslar resime altı yaşında başladı. 30 yıl tekstil sektöründe tasarımcı olarak çalıştı. Tasarımcı olarak çarpıcı tasarımlarıyla, romantik dokunuşlariyla, modayı tarih esintileriyle süsleyerek farklı bir bakış açısı sunan tasarım markasını yarattı. Tarihten ilham alan, yüzyılların aşkını muhteşem tasarımlarına yurtiçi ve yurtdışına hazırladığı romantizm kokan elbiselerle özenilen çağları yaşattı. Çeşitli kıyafetler, elbise ve abiye kıyafetler tasarladı. Tasarımcı olarak çalışmalarının yanı sıra resim ve heykel çalışmalarını hep sürdürdü. Dört yıl öncesine kadar İstanbul’da yaşadı. Şimdi Bitez’de yaşıyor…
Türkan Elmaslar çalışmaları hakkında; “Klasik ve abstrak tarzında çalışıyorum. Resim ve heykellerimde aynı yolu izliyorum. Dönem çalışmalarım çok. Eskiyi araştırmak, geçmiş çağları konu edinmek sevdiğim bir şey. Helenistik dönem kadınları, Amazonlar ilgi alanımda. Güçlü kadını anlatmaya çalışıyorum. Portrelerde realist üslubu benimsedim. Abstrak çalışmalarımda o andaki psikolojik durumuma göre hareket ediyorum. Görmek istediklerimi tuvale dökmeye gayret ediyorum. Her yaptığım benim bir yönüm… Farklı çalışmalarım benim farklı bir ben’imi ortaya koyuyor. Her işim benim farklı bir yansımam. Aslında kendimi anlatıyorum. Sanat çalışmalarım emekli olduktan sonra hızlandı. Üyesi olduğum Bodrum Sanat ve Kültür Derneği – Bodrum Art’ın Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde açtığı karma sergisine katıldım. İlk kişisel sergimi de şimdi Akder Sergi Salonunda açıyorum.” diyor.
Serginin açılacağı Akder Sergi Salonu; Akyarları Güzelleştirme ve Geliştirme Derneğinin binası… Akyarların merkezinde oldukça geniş, güzel bir galerisi var. Burada iki yaz sezonunda sergiler açılıdı. Bu sene 3. senesi…. Akyarları Güzelleştirme ve Geliştirme Derneğinin binasında yaz-kış çeşitli etkinlikler yapılıyor. Fatma Nişancı’nın önderliğinde Çini ve resim kursu, dikiş kursu, kumaş üzerine boyama kursu gibi kurslar veriliyor. Yard. Doç. Dr. Serkan Çelik hocanın önderliğinde Türk Halk Müziği koro çalışması, Nesrin Körükçü önderliğinde Türk Sanat Müziği korosu çalışmaları yapılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir