CHP Bodrum İlçe Başkanından Basın Bayramı Mesajı

CHP Bodrum ilçe Başkanı Recai Seymen 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, 908 yılında basında sansürün kaldırıldığını anımsatarak başladığı sözlerine, “Aradan bir asırdan fazla bir zaman geçmesine rağmen, ülkemiz dünya coğrafyası üzerinde basındaki sansürden en çok etkilenen ülkeler arasındadır. Gazeteciler, uydurma bahanelerle, haksız yere hapislere atılmaktadır. Baskı, zulüm sadece basın sektöründe değildir, iktidarın karşısında olan düşünce sahipleri, fikir sahipleri mahkemelerde süründürülmektedir” dedi.
Seymen, “Sırf gazetecilik görevlerini yaptıkları için hapse atılan Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve çizerleri, aylar sonra tam da 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramına denk gelen gün mahkemede duruşmaya çıkacak. Ayrıca 156 gazetecinin cezaevinde olduğu ülkemizde basın özgürlüğünden bahsetmek ne yazık ki mümkün değildir” şeklinde konuştu.
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutukluğuna da değinen Seymen, Sözcü ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanları ile İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun sadece gazetecilik görevlerini yerine getirdikleri için tutuklu olduklarını belirtti.
Özgür basının demokrasinin en önemli ayaklarından biri olduğuna işaret eden CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen,”Gazetecilere zulüm ve baskıların giderek arttığı Türkiye’de, gazetecilerin, sansüre, oto sansüre, baskıya maruz kalmadan, yazdıklarından dolayı hapse atılma korkusunun olmadığı, aydınlık günlere kavuşmayı umut ediyorum. Bu vesileyle, bugün başlayacak duruşma sonrasında, sadece gazetecilik görevlerini yaptıkları için cezaevlerinde olan Cumhuriyet ve Sözcü Gazetecilerinin yönetici ve çalışanlarının hak ettikleri özgürlüğe kavuşmasını diliyor, Ayrıca görevi başında yaşamını yitiren basın emekçilerini de saygıyla anıyorum.24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramını bu duygularla kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir