Göktepe Yangını Güçlükle Söndürüldü

Göktepe’de öğleden sonra çıkan yangın uzun uğraşlar sonucundan söndürüldü. Yangında hektarlarca otluk ve makilik alan zarar gördü.
Yamaçlarında Bodrum Antik Tiyatro ile birlikte çok sayıda tarihi kaya mezarı ve kalıntının bulunduğu Göktepe’de öğleden sonra saatlerinde yangın çıktı. Otluk, makilik ve ağaçlık alanda başlayan yangında ilk belirlemelere göre yaklaşık 18 hektar alan zarar görürken, alevlere, 4 arazöz, 6 itfaiye aracı ve 20 orman işçisi ile vatandaşlar müdahale etti. Aşırı sıcak hava ve rüzgarın etkisiyle ilerleyen yangında alevler, 3 bin yıllık antik tiyatronun sınırlarına kadar ulaştı. Çevrede bulunan konutlara 50 metre kadar yaklaşan alevler korkuturken, yangın 2 saat sonra büyük ölçüde kontrol altına alındı.
Yangın sırasında Bodrum çevreyolunda polis güvenlik önlemi aldı, ADM elektrik yetkilileri tepeye giden enerjiyi kesti. Yangında çıkan dumanlar Bodrum merkezinde gökyüzünü kapladı. Göktepe’deki radyo-televizyon ve GSM vericilere yönelen alevler nedeniyle bazı elektrik ve telefon direkleri hasar gördü. 2 saat içerisinde onlarca hektarlık otluk ve makilik alanla beraber tarihi kalıntıların zarar gördüğü yangını bölgedeki kaya mezarlarında barınan bazı kişilerin çıkardığı iddia edildi.
Tepede kilitli kafesin içerisinde bulunan güvercinler ise yine ekiplerin müdahalesi ile son anda kurtarıldı. Daha sonra bölgeye gelen güvercinlerin sahibi, güvercinleri kutulara koyarak yangın bölgesinden uzaklaştırdı.
Öte yandan Bodrum’un merkezinde, arazi yapısı itibariyle ekiplerin müdahalesinin zor olduğu, üstelik çevresinde birçok tarihi kalıntının bulunduğu bir noktada çıkan yangına havadan müdahale yapılaması ise vatandaşların tepkisini topladı. Vatandaşlar Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren paylaşımlar yaptı.
Polis, yangınla ilgili soruşturma başlattı.
Emekli doktor 56 yaşındaki Nasuf Bekar, “Çok küçük bir yangındı. Rüzgarla birden büyüdü. Hızlı müdahale yapılmasaydı tiyatro yanacaktı, evler büyük tehlike atlattı. Çok şiddetli rüzgar var” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.