Gümüşlük, notalarla ısınmaya hazır

DenizBank ana sponsorluğuyla gerçekleştirilecek 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Kemancı Gilles Apap ve akordeon sanatçısı Myriam Lafargue konseriyle bu yıl da kapılarını sanatseverler için açıyor. Liba Laboratuarları A.Ş.’nin etkinlik sponsorluğuyla gerçekleşecek açılış konseri, 26 Temmuz akşamı saat 21.15’te tarihi mekan Koyunbaba Antik Taş Ocağında sanatseverlerle buluşacak.
Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında, Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde organize edilen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl 26 Temmuz – 4 Eylül tarihleri arasında klasik müzikseverleri bir araya getirecek. Festivalde bu yıl 15 ana konser ve 5 öğrenci konseri sanatseverlerle buluşurken, genç yeteneklerin ilgi odağı olan ve 15 – 19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması kapsamında da bir final konseri gerçekleşecek.
Keman ve akordeon için uyarlanmış eserler seslendirilecek
25 asırlık tarihi mekanda Liba Laboratuarları A.Ş. desteğiyle gerçekleşecek açılış konserinde Fransız Kemancı Gilles Apap ve vatandaşı akordeon ustası Myriam Lafargue, sanatseverlere az rastlanır bir repertuarla seslenecekler. Gecede sanatçılar, Fritz Kreisler, Maria Theresia von Paradis, Christoph Willibald Gluck, Astor Piazzolla ve Antonio Vivaldi’nin eserlerine yer verecek.
Gümüşlük’teki tarihi mekanın büyülü atmosferinde sahneye çıkacak olan Gilles Apap ve Myriam Lafargue, ilk olarak Fritz Kreisler’in, “Preludium and Allegro” adlı eserini seslendirecekler. Ardından ikili, Maria Theresia von Paradis’in, “Sicilienne” adlı eserine ve Bulgaristan, Fransa, İrlanda ve daha birçok ülkenin geleneksel eserlerine yer verecek. Apap ve Lafargue, konserin ilk yarısını, akordeon sanatçısı Franck Angelis’in, Christoph Willibald Gluck’un “Melodie dell’Orfeo from Orfeo ed Euridice ‘Amalgame’ adlı eserine yaptığı uyarlamayla sonlandıracaklar.
Gecenin ikinci yarısı yine Fritz Kreisler’in bir eseriyle başlayacak. Kreisler’in, Doğu Avrupa’ya özgü Klezmer müziği formlarında bestelediği “Liebesleid” adlı eserini, keman ve akordeona uyarlayan Apap ve Lafargue, bu eserden sonra Arjantinli büyük usta Astor Piazzolla’nın “Escualo” adlı eseriyle müzikseverlerin karşısına çıkacaklar. Festivalin açılış konseri, Antonio Vivaldi’nin, “Summer – Presto” başlıklı yapıtıyla son bulacak.
Gümüşlük Festival Akademisinde dersler başladı
2006 yılından beri festival bünyesinde gerçekleşen Gümüşlük Festival Akademisi Ustalık Sınıfları kapsamında bir de keman masterclassı verecek olan Fransız sanatçı Gilles Apap, festivalin Gümüşlük sahilinde yer alan merkezinde yurdumuzun çeşitli üniversite ve konservatuarlarından gelen öğrencilerle keman derslerine başladı. Bosch sponsorluğunda organize edilen GFA’da bu yıl, 24 – 29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek ustalık sınıfına katılan keman öğrencileri, 28 Temmuz akşamı festival merkezindeki Toprak Ev’de bir de konser verecek.
Festival süresince devam edecek olan 5 masterclass programına bu yıl 100 civarında öğrencinin katılacak. 25 Temmuz – 01 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek viyolonsel masterclassını viyolonsel sanatçımız Dilbağ Tokay verecek. 15 – 25 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek piyano masterclassına Piyanist Gülsin Onay, Rus piyanist Ilya Itin, İtalyan piyanist Romano Pallottini ve Kübalı piyanist Mauricio Vallina katılacak. 26 – 31 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek flüt masterclassına Bülent Evcil ve İtalyan sanatçı Raffaele Trevisani katılırken, eş zamanlı yapılacak gitar masterclassına G. Afrikalı gitarist Derek Gripper, ülkemizden Erdem Sökmen ve Brezilyalı virtüöz Egberto Gismonti eğitmen olarak katılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir