Kadir Şişginoğlu’nun 34 Yıllık Sanat Birikimi Bodrum’da

Türkiye’nin değişik yörelerinden alanında en iyi olan sanatçıları Bodrumlu sanatseverlerle buluşturan HGC Art Gallery 8 Temmuz Cumartesi 18:30’da Kadir Şişginoğlunu konuk ediyor. Bodrumda sanata ve sanatçılara destek vermeyi misyon edinen HGC Art Galleryde açılacak “Buluşma” Resim Sergisi HGC Art Gallery’de 18 Temmuza kadar Pazartesi hariç hergün 14:00-18:30 saatleri arasında görülebilir.
Trabzonda 22 yıldır Karadeniz Teknik Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışan Kadir Şişginoğlu manzara, natürmort, portre temalı, tuval üzerine yağlıboya ve karışık teknikler kullanılarak eserler üretiyor. Eserlerinde kullandığı güvercinlerle mesajlar veriyor. Kadir Şişginoğlu güvercinin birliği, bereketi, umudu, inancı, sevgiyi, güzelliği, aşkı, şaşkınlığı ve sanatı temsil ettiğini belirttiyor.
Resim, şiir, öykü, deneme ve sanat yazıları ile sanatla ilgili birçok dalında eserler veren Kadir Şişginoğlu 1962 yılında Çorum Sungurlu’da doğdu. 1983’da Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü Grafik ana sanat dalından mezun oldu. Zonguldak ve Malatya’da resim-iş öğretmeni olarak görev yaptı. Karadeniz Teknik Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Kadir Şişginoğlu 1995’den beri Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.
Ankara, Çorum, Zonguldak, Trabzon, Ordu, Gaziantep, Eskişehir, Bursa, Kuşadası ve İstanbul’da toplam 25 kişisel sergi açtı. Birçok karma, grup ve yarışmalı sergilere katıldı. Ulusal düzeyde katıldığı yarışmalardan beş ödül kazandı. Görsel Sanat Eğitimcileri Derneği tarafından 2012’da sanat eğitiminin yaygınlaşması ve sanat eğitimcisi yetiştirmede gösterdiği üstün başarı nedeni ile “yılın sanat eğitimcisi” ödülü verildi. Yurtdışı ve yurtiçinde koleksiyonlarda eserleri yer aldı. Altısı uluslararası, onbeş çalıştaya, sekiz ayrı kentte 21 konferansa katıldı. Birleşmiş Ressamlar ve heykeltıraşlar Derneği, Görsel Sanat Eğitimcileri Derneği, Anadolu Kültür Sanat Derneği üyesidir. Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Macaristan, Avusturya ve Türkiye’de dört yüzün üzerinde müzeleri inceleyerek yayınladığı “Müze Kültürü ve Eğitimi” isimli bir kitabı bulunmaktadır. 2015 yılında “sanatta 30.yılı” nedeniyle hakkında yayınlanan “Dost Elinden, Dost Dilinden Kadir Şişginoğlu” isimli bir kitabı bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.