URLA’DAN BİR SULUBOYA SANATÇISI BODRUM HGC ART GALLERY’DE

Türkiye’nin değişik yörelerinden alanında en iyi olan sanatçıları Bodrumlu sanatseverlerle buluşturan HGC Art Gallery 20 Temmuz 18:30’da Urla’dan Hasan Gürsoy’un Suluboya Sergisine ev sahipliği yapıyor. Hasan Gürsoy Suluboya Sergisi 30 Temmuza kadar Pazartesi günleri hariç 14:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edilbilecek.
Resimlerinde, güçlü renk ve leke ile bir armoni yaratarak, şiirsel bir etki yakalayan sanatçı lirik ekspresyonist bir ressam. Görüntüsel konuların yanında, diğer suluboya sanatçılarının pek uygulamadığı kavramsal ve yorumsal konuları da çalışan sanatçı, bu açıdan suluboya sanatını olması gereken farklı bir alana çekmeğe çalışmakta… Suluboya tekniklerini çok iyi kullanan sanatçı özellikle suluboya resminde uyguladığı farklı çalışmalarla dikkati çekmektedir.
Hasan Gürsoy Rize 1949 doğumlu… İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde okurken Beyoğlu’nda sokakta portre karikatürler çizmeye merak saldı. Çizdiği konulu karikatürler zamanın meşhur mizah dergileri olan Akbaba ve Ustura dergilerinde yayımlandı. Hasan Kavruk ve Osman Zeki Çakaloz ile çalışarak kendini geliştirdi. Nuri Temizsoylu ve Vural Yıldırım atölyelerinde çalıştı. 40 yıl süren bu eğitim serüveninde plastik sanatlar tarihini inceleyerek, sanat yazıları yazarak ve resim yaparak kendini eğitti.
2002 yılında Urla’ya yerleşen sanatçı başkanı olduğu Urla Sanat Derneğinin etkinlikleri olarak adı “Sanat Sokağı” olarak değişen Urla Sanat ve Antika Pazarı”nı düzenledi. İzmir Suluboya Ressamları Derneği divan kurulu başkanı olan sanatçı 28 kişisel sergi açtı. İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi, İzmir Üniversitesi ve bazı galerilerde, konferans ve canlı sunum gibi etkinlikler gerçekleştirdi. Çok sayıda fuar, festival ve karma sergilere katıldı. 2006 yılında, suluboya dalında Türkiye’yi temsil etmek üzere Nürnberg-Schwabach Sempozyumu’na davet edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir