Sarnıçlar İçin Koruma Atölyesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Atölye Muğla Bir, İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı KUDEB birimi işbirliği ile Bodrum’da Sarnıçlar için koruma atölyesi düzenledi.

Türkiye’nin farklı illerinden mimarlık, şehir planlama ve tasarım disiplinlerinden 21 katılımcı, beş gün boyunca Kızılağaç Mahallesinde Sarnıçlar için yaşatma stratejileri geliştirdiler. Yürütücülüğünü Oya Pakdil, Deniz Çiler Erkan ve Hasan İlkay Cebeci’nin yaptığı atölye, Bodrum Belediyesinin de katkılarıyla gerçekleşti.

Muğla’nın on üç ilçesinin farklılığını çeşitlilik içinde koruma, her ilçenin farklılıkları ve benzerliklerini, bir hedef doğrultusunda ortaklaştırmak ve kırsal kalkınmayı güçlendirmek amacı ile hayata geçen Atölye Muğla Bir proje grubu, Bodrum’daki sarnıçlarla ilgili 5 gün çalışma yürüttü. Türkiye’nin farklı illerinden çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 21 gönüllü sarnıçlarla ilgili inceleme yaptılar, projeler ürettiler.

Atölye kapsamında, Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler’in konuşmacı olduğu söyleşide, kültür envanteri genel başlığının altında birçok konu tartışıldı. Kızılağaç-Yalı rotasındaki sarnıçların yapım tekniği ve güncel durumları incelendi, sarnıç ustaları Ömer Balcı ve Yahya Balcı ile görüşüldü ve sürdürülebilir yapılar hakkında Çelik Erengezgin tarafından yapılan paylaşımlar ile sarnıç sisteminin yeni yapılarda yorumlamaları tartışıldı.

Sarnıçları nasıl yaşatırız? Sorusuna cevap olarak, özellikle farkındalık çalışmaları ve orman yangını gibi acil afet durumlarında veya sulama amaçlı şebeke suyu yerine kullanılmasına ilişkin düşünceler tartışıldı. Sarnıçların değeri üzerine önerilen festival ve “sarnıçtan sesler” isimli koro albümü, akustik üzerine TRT Koro Şefi Serdar Kaşıkçılar yönetiminde sarnıç içinde akustik performansı yapıldı. Tarihi niteliği ve mekânsal özellikleri ile ön plana çıkan Kara Sarnıç üzerinden başlayan araştırmalar ve sarnıçların genel kullanımına yönelik kesit varyasyonları, sarnıçları odağına alan bir çocuk kitabı ve sarnıçları kültürel buluşma mekanına dönüştüren video-mapping uygulamaları, bölgede yaşayanlar ve ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Atölye çalışmasına katılan 21 gönüllü çalışmalarını Kızılağaç mevkisindeki Tezcan Kafe’de sunum yaparak anlattı. Atölye Muğla Bir Koordinatörü Sıla Akalp, sunumlar öncesinde Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Atölye Muğla Bir Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan bir yöresel kalkınma atölyesi. Muğla’da özellikle tarımsal potansiyelin daha da geliştirilmesi için, turizm karşısında kaybettiği kanı yeniden kazandırmak için geliştirilen bir kırsal kalkınma modeli. Atölye Muğla Bir’in şu anda 13 ilçede devam eden atölye projesi var. Bu atölyelerde biz yaratıcı gençleri kırsal alana davet ederek buradaki sorunların çözümünü amaçlıyoruz. Buradaki sorunları derinlemesine anlayarak konularla ilgili bilgi sahibi kişilerle bir araya geliyoruz. Daha sonra gençler bu faydalı bilgilerle kendi yaratıcı fikirlerini birleştirerek projeler üretiyorlar. Bodrum’daki buluşmamızın amacı sarnıçlara ilişkin çalışmaydı. Son zamanlarda depremlerden dolayı sarnıçlar etkilendi. Bir de genel olarak su sorununu yaşıyoruz. Bodrum her yaz su problemi ile gündeme geliyor. Aslında bunların tekrar kullanılabilir hale getirilmesi ve sarnıçlar hakkında farkındalık yaratılabilmesi için çalışma yapıyoruz burada. Şu anda bulunduğumuz Kızılağaç Yalıçiftlik bölgesi Bodrum’daki sarnıç yoğunluğunun en fazla olduğu bölge. Buradaki sarnıçları inceledik, sarnıç ustaları ile bir araya geldik. Sarnıçlar için çeşitli sanat ve kültür buluşmaları fikirleri geliştiriyoruz. Medyalar aracılığı ile de farkındalık çalışmaları yapmayı amaçlıyoruz.“

KUDEB biriminin, Sarnıç envanterinin dijitalleştirilmesi çalışmasına göre Bodrum’da yer alan 474 Sarnıcın 268’i Yalı ve Çiftlik Mahallelerinde bulunuyor. Sarnıçları tehdit eden üç temel sorun; yoğun yapılaşma nedeniyle sarnıçların su yollarının kapanması, yaz aylarında turizm nüfusunun artmasından kaynaklanan su sıkıntısı ve özellikle son dönemlerde deprem kaynaklı hasarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir