AYŞE ANIL’IN “KARYA” SERGİSİ

AYŞE ANIL’IN “KARYA” SERGİSİ, HAMDİ TOPÇUOĞLU’NUN VE AYŞE TEMİZ’İN ŞİİR VE ANLATIMIYLA “MARSYAS” GECESİ 9 EYLÜLDE DİBEKLİHANDA…
Ayşe Anıl’ın “Karya” Exlibris ve Gravür Sergisi 9 Eylül Cumartesi 18:30’da Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü Orhan Kemal Meydanı’nda açılacak. Hamdi Topçuoğlu’nun Marsyas Şiirleri ve Arkeolog Yazar Ayşe Temiz’in anlatımı eşliğinde açılacak sergide Ayşe Anıl’ın “Moussollos Andronu/Milas”, “Marsyas ve Apollon Müzik Yarışması”, “Muğla Bacası” ve “Marsyas’in Cezalandırılması” adlı eserler sergilenecek.
Ayşe Anıl Mayıs ayında Muğla Menteşe’de “Şiir ve Gravürlerden Süzülen Karya” Exlibris ve Gravür Sergisi ve Hamdi Topçuoğlu ile birlikte gerçekleştirdiği “Şiir Etkinliği” tarihi Sekibaşı Hamamında gerçekleşmişti. Bu etkinlik de onun devamı niteliği taşıyor.
Orhan Kemal Meydanında yapılacak “Marsyas” gecesinde Şair Hamdi Topçuoğlu’na ait şiir ve bestelerin canlı müzik eşliğinde okunması gerçekleşecek. Sergi 22 Eylül’e kadar görülebilecek.
1955 Milas doğumlu Ayşe Anıl Resim Sanatına; yağlıboya, akrilik, suluboya teknikleri ile başlamış ve 2008’den bu yana Gravür ve Exlibris yapmaktadır. Çalışmaları geçmişle gelecek arasındaki bağı kurmak, yeni analizler yapmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Exlibris ve gravür ve dalında 15 Uluslararası Kongre ve Bienal, 11 Anadolu gravür ve exlibris sergisi, 24 özgün baskı grup ve karma sergiye katıldı. Eserleri Dünya kataloğuna girdi, sergilendi, teşekkür belgesi aldı. Resim, Gravür, Exlibris Sanatında 85 karma ve 6 kişisel sergi açtı. 10 plaket, 22 üzerinde teşekkür belgesi aldı. Gravür ve Exlibrisleri 8 dünya katoloğuna girdi. Portekizli yazar, koleksiyoner Artur Mota Miranda’nın “Uluslar arası Kadın Exlibris Sanatçıları 2014” adlı kitabında yer aldı. Ayrıca Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin çıkardığı “Muğla’da Yüz Yılda Yüz Kadın 2014” projesi adlı kitapta yer aldı. Eserleri Türkiye, Kazakistan, Sırbistan, Belçika, Çin, Tayvan, Finlandiya, İtalya, İspanya, Portekiz, Japonya, Ukrayna, Bulgaristan, Arjantin, Rusya ve Belarus’da çeşitli koleksiyonlarda bulunmaktadır.
Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü Orhan Kemal Meydanı’nda yapılacak geceye ismi verilen “Marsyas” Yunan mitolojisinde yaşlanmış Satyros’lardan biridir. Satyros yarı insan yarı keçi biçimindedir. Marsyas Doğa Tanrısı olan Pan için ilahiler yazar, flütüyle seslendirirdi. Ünü her yere yayılan bir müzisyene dönüşür ve bu Güzel Sanatlar Tanrısı Apollon’un kulağına dek gider. Apollo Marsyas’ı Frig Kralı Midas, halkın ve su perilerinden oluşan bir hakemlerin huzurunda bir yarışmaya çağırır. Tarihte ilk müzik yarışması olduğu için önemlidir. Apollo üç telli gümüş liri güzelce çalar, Marsyas ise flütü ile dinleyenleri adeta büyüler. Kral Midas, Marsyas’ı su perileri ise Apollo’ yu seçer. Bu durumda berabere kaldıkları için Apollo çok kızar ve lirini ters çevirip aynı melodiyi çalar. Marsyas ise flütü tersten çalamayacağı için yarışmayı kaybeder. Apollo, Kral Midas ve Marsyas’ı cezalandırmaya karar verir. Apollon Marsyas’i da cezalandırır, derisini yüzer. Kral Midas’ı kulakları iyi duymadığını söyleyerek lanetler ve kulakları eşek kulağına dönüşür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.