Zeytinköy Yangını İçin Araştırma Önergesi

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Zeytinköy’de meydana gelen yangın felaketiyle ilgili TBMM’de Meclis Araştırması istedi. Üstündağ, Zeytinköy ve etrafının afet bölgesi ilan edilerek köylülerin zararlarının tamamının karşılanmasını, evlerinin yeniden inşa edilmesini, geleneksel köy özelliği ve yapısına tekrar kavuşması için çalışma yapılmasını, yangın nedeninin araştırılarak ranta yönelik olarak bilinçli olarak çıkarılan yangın olup olmadığının tespitini ve yanan alanların yeniden ağaçlandırılarak ranta kurban edilmemesi için çalışma yapılmasını istedi.

Üstündağ’ın TBMM Başkanlığı’na verdiği Meclis Araştırma Önergesi şöyle:
“Muğla İli Menteşe ilçesine bağlı Zeytinköy’de 06.09.2017 tarihinde çok geniş alanda etkili bir orman yangını meydana gelmiştir. Yangında yaklaşık 700 hektarlık alanda etkili olan yangında Zeytinköy’de 51 evin ve 15 ahırın yandığı, çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanın ve arı kovanlarının telef olduğu, köy halkına ait olan zeytinlik alanların ve meyve bahçelerinin de yandığı tespit edilmiştir.
Zeytinköy halkının uğramış olduğu maddi kayıpların telafisi son derece önemlidir. Başlıca geçim kaynağı zeytincilik, hayvancılık ve arıcılık olan Zeytinköy halkının uğradığı kayıpları telafi etmek en başta devletin görevidir. Bu kayıpları telafi etmek için öncelikle Zeytinköy ve etrafının doğal afet alanı olarak tespit edilerek köylülerin maddi zararlarının karşılanması, evlerinin yeniden inşa edilerek köylerine geri dönmelerinin sağlanması, maddi zararlarının da gerçek miktarlarda karşılanması elzemdir. Diğer kurumların sağladığı yardımlar cüz’i oranda kalacak ve köylülerin mağduriyeti tam olarak giderilemeyecektir.
Ayrıca Zeytinköy, dünyaca ünlü Akbük Koyu’na ve Gökova Körfezi’ne hakim noktada olup son yıllarda köye ve çevresine yönelik rant baskısı artmaya başlamıştır. Yangının çıkış nedeninin tespiti ile Zeytinköy, Dağpınar ve civar köylerinin geleneksel köy özelliğinde ve yapısında kalması, yangın sonrası rant arayışlarının engellenerek, aynı zamanda ranta beklentisine yönelik bilinçli olarak çıkarılan bir yangın olup olmadığının tespiti son derece önemlidir.
Muğla ilinin %68’i ormanlık alan içinde kalması dolayısıyla her yıl çok sayıda orman yangını çıkmakta ve ormanlık alanlar zarara uğramaktadır. Muğla’daki ormanların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması son derece önemlidir. Muğla’nın doğal güzelliklerinin korunması ve rant arayışlarına kurban edilmemesi de Muğla halkının beklentileri arasındadır.
Yukarıda açıkladığımız hususlar kapsamında Anayasa’nın 98. Ve içtüzüğümüzün 104 ve 105. Maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”
Zeytinköy’de çadırlar kuruldu, hasar tespit çalışmaları başladı
Öte yandan Menteşe Kaymakamlığı, Zeytinköy Mahallesi’ndeki onlarca konut, ahır ve bini aşkın arı kovanına zarar veren; tarım arazileri ile çam ağaçlarıyla çevrili yüzlerce dönüm alanı kül eden yangınla ilgili bölgede hasar tespit çalışmalarına başladı. Çadırların kurulduğu Zeytinköy’de konteynerler beklenirken Kaymakam Yıldız, “Tespitler tamamlanır tamamlanmaz, Menteşe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yanan evlerin yapımına hemen başlayacağız. Tüm maddi katkıyı da biz sağlayacağız” dedi.
Menteşe İlçesi’nin kırsal Zeytinköy Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda geçen çarşamba günü çıkan yangın, bölge halkına kabusu yaşattı. Rüzgarın müdahaleyi güçleştirdiği yangın, ertesi gün de devam eden havadan ve karadan çalışmalarla söndürülebildi. Alevlerin iki kez içine girdiği, 136 hane ve 256 nüfuslu Kozağaç Dağı’nın zirvesine yakın yerde kurulu Zeykinköy Mahallesi’ndeki evler ve ahırlar zarar gördü. Ayrıca çok sayıda kovandaki arılar telef oldu. Söndürme çalışmalarına katılan köylüler ve ormancılardan bazıları, dumandan etkilendi. Yangında 300 hektarlık çam ormanı, 400 hektara yakın tarım arazisi ve makilik alanın zarar gördüğü belirtildi.
Çadırlar kuruldu, konteynerler yolda
Kızılay ve AFAD mahalleye, dün akşam toplam 12 odalı 6 büyük çadır kurdu. Evsiz kalan vatandaşlar çadırlara yerleşti. Bölgeye kurulacak konteynerlerin ise yolda olduğu belirtildi. Menteşe Kaymakamlığı hasar tespiti yapmaya başladı. Muhtar Güngör Uzun ve ihtiyar heyeti de zarar tespit çalışmalarına katıldı. Kopan telefon ve elektrik hatları ise onarılmaya başlandı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk, MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan ve AK Parti İl Başkanı Kadem Mete farklı zamanlarda bölgeye gelerek vatandaşlarla görüştü, acil ihtiyaçların tespitini yaptı. Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Zeytinköy’e gelen sivil toplum örgütleri üyeleri ve ekipmanların yönetilmesini sağlayan kriz merkezindeki çalışmaları yönetti. Yıkılan evlerdeki enkaz temizlik çalışmalarının hemen başlayacağı ve Valiliğin desteğiyle köylülere evlerinin yapılmasında maddi destek sağlanacağı belirtildi.
Kışlık odunlar alevleri büyütmüş
Zeytinköy’de yangının çıkış nedeniyle ilgili ise araştırmalar sürüyor. Dağpınar ile Zeytinköy arasındaki vadide yangının iki ayrı noktadan başlayarak hızla yayıldığı belirtildi. Zeytinköy’deki konutların birçoğunun, kış için hazırlanan odun yığınlarının alevlere teslim olmasıyla hızla yandığı belirtildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir orman yetkilisi, “Yanan evlerin hemen hepsinin bitişiğinde odun yığınları var, bunlar faciaya davetiye çıkartmış. Evet köylülerimiz orman köyü olduğu için kışlık yakacağını yapmış, hazırlamış. Ancak alımı kolay olsun diyerek, evlerin bitişiğine istiflemiş. Bu da evleri yaktı. Bundan ders alınmalı ve kesinlikle kışlık yakacak odunlar kolay alınsın, taşıması kolay olsun diyerek evlerin bitişiğine dizilmemeli” dedi.
Vekil Üstündağ: “Afet bölgesi ilan edilsin”
Zeytinköy’de inceleme yapan Muğla CHP Milletvekili Akın Üstündağ ise “Bu yangının çıkış nedeni mutlaka tespit edilmeli. TBMM’ye soru önergesi vereceğim ve nedenini soracağım. Çünkü köylülerle yaptığım görüşmelerde yangının çıkış nedeninin ranta yönelik olduğu bilgisini edindim. Tarım arazilerindeki zararların tespit edilmesini ve giderilmesini, ayrıca Zeytinköy’ün afet bölgesi ilan edilmesini isteyeceğim. Bu önergeyi bugün vereceğim” dedi.
Kaymakamdan rahatlatan açıklama
Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız ise DHA’ya yaptığı açıklamada, “Elimizdeki son rakamlara göre 57 ev ve 10 ahır ile 2 depo tamamen yandı. Şu anda tarım arazilerinde üç ekibimiz hasar tespitini sürdürüyor. Tespitler tamamlanır tamamlanmaz, Menteşe Kaymakamlığı ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yanan evlerin yapımına hemen başlayacağız. Tüm maddi katkıyı da biz sağlayacağız. Köylümüz hiç merak etmesin. Yaraları sarmak biz devletin görevi. Allaha şükür bir can kaybımız olmadı, malımızı yerine koyabiliriz. Devletimiz; milletvekiliyle, belediye başkanıyla sivil toplum örgütleri ile tamamen burada. Zeytinköy halkının yanında, inşallah mağdur kimse kalmayacak” dedi.
Farklı bir iddia
Muğla Ülkücü İşçiler Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin ise ilginç bir iddiada bulundu. DHA muhabirine telefonda açıklama yapan Çetin, Menteşe ilçesinin Çatakbağyaka, Dağpınar, Zeytinköy mahallerinde bulunan yangın havuzlarını işaret ederek, “Yangının çıktığı yörede bulunan havuzlarda su seviyesi yok denecek kadar az. Bu havuzların suları mahalle muhtarları tarafından sulama suyu olarak vatandaşa satılıyor. Burada önemli olan ormanlarımız değil mi? Bu mahallelerde başka su kaynakları var, oralardan su alınabilir. Yangın havuzlarında su olmadığı için de ilk müdahale gecikmiştir” dedi.
Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik ise, “Yangında suyu gölet ve denizden aldık. Su sıkıntısı olmadığı için havuzlara yönelmedik. Öyle bir şey varsa ayıp. Bu konuyu araştıracağım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir