ÜNLÜLERİN TEKNE YAT USTASI MARMARİS’TE

Şevket Yavuz henüz 30 yaşında ama çok deneyimli genç ve titiz bir Tekne Yat Marangozu. Cem Uzan, Metin Akpınar, Ebru Gündeş gibi ünlülerin yatlarının renovasyonunda çalışan Karadenizli Tekne Yat Marangozu Şevket Yavuz, Marmaris’te kendi atölyesini açtı.
Aslen Karadeniz Ereğlili olan Şevket Yavuz, çekirdekten yetişme denilen, 15 yaşında Marmaris’te çırak olarak başladığı Tekne Yat Marangozluğu mesleğinde, 15 yıl boyunca yüzlerce lüks teknenin yenilenmesi işinde çalıştıktan sonra, Marmaris Taşhan Sanayi Sitesi’nde kendi yağında kavrulmak için kendi atölyesini açtı.
İstanbullu ustaların yanında öğrendiği mesleğini; Karadeniz’e özgü Taka tekneleri tayfalarının iş gücü disipliniyle sürdürmeye çalıştığını söyleyen genç usta Şevket Yavuz verdiği bilgide; “ 15 yıldır bu mesleğin içindeyim. Çıraklık ve kalfalık dönemlerimde Türkiye’nin gündemden düşmeyen ünlüleri Cem Uzan, Metin Akpınar, Ebru Gündeş’in yatları başlarda olmak üzere işçiliğimize değer veren yüzlerce değerli müşterimizin teknelerinin, yatlarının yenilenmesinde işçiliğimizi ortaya koyduk. Bu yıl artık kendi yağımızla kavrulmamızın zamanı geldi diye düşünerek, kendi atölyemi açtım. İşimizi genellersek Tekne Yat Bakım marangozu denilebilinir. Biz Ahşap ve ahşap aksamları olan tüm teknelerin iç dış tüm ahşap donanımlarını, ayrıca eski tekne ve yatlarında yine ahşap donanımlarının renovasyonunu (yenilenmesini)yapıyoruz.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir