MEHMET TOSUN’DAN İHRAÇ TALEBİNE YANIT

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bodrum İlçe Başkanı Cengizhan Sancar’ın, dün düzenlediği basın toplantısında MHP geçmiş dönem ilçe başkanlarında Asım Başaran ve Mehmet Tosun’un da listede bulunduğu 22 kişinin, ihraç talebi ile İl Disiplin Kuruluna sevk edildiğini açıklaması üzerine, Mehmet Tosun bir açıklama da bulundu.

Bugün bir basın açıklamasıyla MHP İlçe Başkanı Sancar’a cevap veren Mehmet Tosun, “Ben zaten istifa dilekçemi 10 Kasım günü Ankara 37. Noter’den hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na, hem MHP Genel Merkezi’ne, hem de Bodrum İlçe Teşkilatı’na göndermiştim. Kendileri bizimle uğraşmak yerine, bizim MHP’de siyaset yaparken meselelere bakış açımızı, seçimlerdeki çalışmalarımızı, özellikle son Bodrum seçimlerinde aldığımız oy oranını gözlerinin önüne getirerek, partilerini başarılı kılmaya çalışmaları gerekirdi” dedi.

Bodrum İlçe Başkanı Cengizhan Sancar, dün yaptığı açıklamada MHP Bodrum İlçe Yönetim Kurulunun 13 Ekim 2017 tarihinde yaptığı toplantısında, aralarında 15 yıla yakın süre Bodrum İlçe Başkanlığı yapan Asım Başaran ile 10 yıl Konacık Belediye Başkanlığı, 2 yıla yakın bir süre de İlçe Başkanlığı görevini yapan Mehmet Tosun’un da aralarında bulunduğu 22 kişinin, Parti İç Tüzüğüne aykırı hareket etmek ve partiye zarar vermek suçlamasıyla ihraç talebiyle İl Disiplin Kuruluna sevk edilmesine karar verildiğini söylemişti.

Bugün bir açıklama yapan Mehmet Tosun, MHP’den 10 Kasım günü istifa ettiğini söyledi. “Dün itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Teşkilatı tarafından, şahsımın da aralarında bulunduğu 22 parti üyesi arkadaşımızın ihraç istemiyle İl disiplin kuruluna sevk edildiğine dair bir açıklama yapılması üzerine bu açıklamayı yapma gereği duydum” diyerek sözlerine başlayan Mehmet Tosun, şunları söyledi;

“Dün itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) İlçe Teşkilatı tarafından şahsımın da aralarında bulunduğu 22 tane parti üyesi arkadaşlarımızın ihraç istemiyle İl disiplin kuruluna sevk edildiğine dair bir açıklama yapılması üzerine bu açıklamayı yapma gereği duydum. Tabi çok önemli olmamakla birlikte, şahsımın isminin de o açıklamada geçmiş olmasından dolayı, benim daha önceki bir tarihte istifa etmiş olmam noktasında açıklama yapma gereği duyuyorum. 9 Kasım günü Anıtkabir’i ziyaret etmiştim ki, sosyal medya hesabından bu fotoğrafları paylaşmıştım. 10 Kasım günü de Ankara 37. Noter’den istifa dilekçemi hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na, hem MHP Genel Merkezi’ne, hem de Bodrum İlçe Teşkilatı’na göndermiştim. Sanırım ellerine ulaşmamış, çok da önemli değil. En azından genel merkeze sorsalardı. Muhtemelen istifa dilekçemiz oraya da ulaşmıştır. Ellerindeki bilgi sanıyorum güncel değil. Bir takım belgeler paylaşıyorlar ki ben İlçe Seçim Kuruluna müracaat ederek değil, istifa dilekçemi noter aracılığı ile göndermek istedim. Niye zahmet etmişler. Ben zaten Mehmet Tosun olarak noterden istifamı göndermişim.”

MHP Bodrum İlçe yönetiminin kendisi, Asım Başaran ve adı geçen 22 kişi üzerinden gündem oluşturmaya çalıştığını belirten Mehmet Tosun, açıklamasına şöyle devam etti:

 

“Benim, Asım Başkanın, diğer arkadaşların ismi üzerinden gündem oluşturmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Ayrıca da nezaketsiz bir açıklama. Ben bu partide 10 sene belediye başkanlığı yaptım. Ondan önceki sürede yönetim kurulu üyeliklerim oldu. Keza Asım Başaran ve diğer arkadaşlarımız da uzun yıllar görev yaptılar. Bu partinin seçim kampanyalarında çalışmış, bu partiye oy istemiş, emek harcamış kişilerdir. Biz görevden alınmamız öncesinde oluşan görüş ayrılıkları, partimizin genel politikası ve ülke meseleleri ile ilgili bakış açısıyla, bizim aramızda oluşan görüş ayrılıklarından dolayı, şu anda gönül bağımız zaten kopma noktasına gelmişti. Zaman zaman arkadaşlarımız ‘Başkanım toplu istifa edecek miyiz’ dediler. Çünkü Anadolu’dan basın yoluyla bir takım haberler geliyordu. MHP’de toplu istifalar şeklinde. Ben şahsen o kadar emek verdiğimiz, çalıştığımız ve bugün de siyaseten düşünce ayrılığında olduğumuz MHP ile ilgili o tür istifaları nezaketsiz olarak değerlendirmiştim ve istifa etmemiştik. İşlerimiz yoğun, gündemimiz yoğun. Hakikaten Bodrum gündemini bir de bununla meşgul etmeyelim diye düşünmüştük. Fakat arkadaşlarımız bizim isimlerimiz üzerinden bu tür açıklamalar yaparak o siyasi nezaketten uzak bir tutum sergilediler ki, daha önce de bunu yapmaya devam ediyorlardı. Kendileri bizim siyasi muhatabımız değil. Ben 10 Kasım itibariyle de MHP’den istifa ettim. İster ihraç etsinler, ister de başka bir mekanizmayı çalıştırsınlar. Zaten biz de bu kadar görüş ayrılığı içinde bulunduğumuz bir siyasi yapı içerisinde ve bu kadar nezaketten uzak siyaset yapılan bir yapı içerisinde bulunmak istemediğimizi de buradan ifade ediyorum ve bunun da gereğini yapmışız” dedi.

“Özellikle son Bodrum seçimlerinde aldığımız oy oranını gözlerinin önüne getirsinler, partiyi başarılı kılmaya çalışsınlar” sözleri ile konuşmasına devam eden Mehmet Tosun, açıklamasını şöyle noktaladı:

“Uğraşmaları gereken konu bizim MHP’de siyaset yaparken meselelere bakış açımızı, seçimlerdeki çalışmalarımızı, özellikle son Bodrum seçimlerinde aldığımız oy oranını gözlerinin önüne getirsinler, partiyi başarılı kılmaya çalışsınlar. Bu tür gereksiz açıklamalarla, ‘şunu disipline veriyoruz, akabinde ihraç edeceğiz’ gibi açıklamalarla Bodrum kamuoyunu meşgul etmesinler. Bodrum’un ciddi sorunları var. Ülke olarak ciddi problemlerimiz var. Ekonomimiz kötü, turizmle ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Bunlara odaklansınlar. Çevreyle ilgili problemlerimiz var. Daha ciddi işlerle uğraşsınlar. Bıraksınlar benim, Asım başkanın ya da diğer arkadaşlarımızın isimleri üzerinden gündem oluşturmayı, ihraç istemiyle disipline gönderdik haberleri yaptırmayı. Allah yollarını açık etsin. İnşallah başarılı olurlar. Temennim o. Çünkü hepimiz bu ülkenin insanlarıyız. Bu ülkeye yapılan her iyi şeyin yanındayız ama ben ulusal ve yerel basına böyle bir açıklama yaptıkları için böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldım. Açıkçası çok da önemli bir konu olmamasına rağmen, maalesef böyle bir açıklamayı da yapmış odum. Bodrumlu hemşerilerime de buradan sesleniyorum; 10 Kasım 2017 tarihinden itibaren MHP ile bir ilişiğim yok. Mehmet Tosun olarak hayatımıza, yaşam mücadelemize devam ediyoruz. Tüm hemşerilerimizle de bu düşüncemi paylaşıyorum” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir