Bu gözlük suçlulara göz açtırmayacak!

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından askerlere dağıtılan ‘Takbul’ gözlüğü sayesinde şüpheliler ve suçlular gözden kaçmayacak. Bodrum’da da kullanılmaya başlanan Takbul gözlüğüyle kimlik, plaka, yüz ve araç sorgulayan jandarma ekiplerini gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Güvercinlik Jandarma karakolu önünde Jandarma ekipleri tarafından Takbul gözlükleriyle uygulama yapıldı. Türkiye’de sadece 10 adet olan Takbul gözlükleri ile kimlik ve araç sorgusu yapan jandarma ekipleri saniyeler içerisinde sorgulamayı bitirdi.
Yüz tanıma sistemi var!
Güneş gözlüğü şeklinde olan Takbul gözlüğü insan yüzünü tanımlama özelliğine sahip. Araç plaka sorgusu da yapabilen gözlük otomobil çalıntı ise plakanın o araca ait olup olamadığını, gerçek aracın başka bir marka olduğunu söylüyor. Görüntülü ve sesli olarak çalışabilen gözlük sayesinde kimlik sorgulaması ise 1 saniyede yapılıyor.
Mobil hat üzerinden Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerini inceleyen gözlük, ehliyet, pasaport, kimlik kartı, araç plakası bilgileri ve suçlunun yüz tanımasını yaparak Jandarma ekiplerinin işini kolaylaştırıyor.
İcadı emekli askerler, yazılımı ODTÜ’lü profesörler yaptı
Türkiye’de 20 tane olan gözlük SİMBT mühendislik tarafından geliştirildi. Bir grup emekli asker ve ODTÜ Üniversitesi profesörleri tarafından üretilen gözlükte kamera sistemi ve yüz algılama sistemi gibi teknolojik özellikler bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.