Umut yolcuları kaçmaya çalışmaktan vazgeçmiyor

     Son yıllarda yaşanan savaşlar ve bir çok toplumsal sorunlar nedeniyle ülkelerini terk eden umut yolcuları Avrupa hayaliyle umut yolculuğuna çıkmaya devam ediyor. Bodrum, başta Yunanistan’ın Kos Adası olmak üzere diğer Yunan adalarına olan yakınlığı nedeniyle, umut yolcularının sık kullandığı bir bölge haline geliyor. Son yıllarda güvenlik görevlilerinin aldığı onca tedbire rağmen kaçmaya çalışan umut yolcularından bazıları denize açıldıktan sonra ya hayallerine ulaşıyorlar, yada daha önceden de yaşanan bir çok facia gibi ölümle yüz yüze geliyor. Önceki akşam saatlerinde de 6 metrelik sürat teknesiyle Kos adasına kaçmaya çalışan 31 göçmen ise sahil güvenlik ekiplerince yakalandı.

     7’si kadın, 15’i çocuk

     Dün saat 22.00 sıralarında, Akyarlar Mahallesi yakınlarından bindikleri 6 metrelik hız teknesiyle Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmeye çalışan Suriyeli 7’si kadın ve 15’i çocuk toplam 31 kaçak, bölgede devriye görevi yapan 101 borda numaralı sahil güvenlik botun tarafından tespit edildi. Ekipler, peşine düştükleri hız teknesini durdurdu. Sahil güvenlik ekipleri, hız teknesindeki 31 kaçağı yakaladı. O anlar, sahil güvenlik botu görevlileri tarafından kaydedildi. Sahil güvenlik botuna alınan kaçaklar ve yedeğe alınan hız teknesi, Bodrum’a getirildi. Kaçakların İstanbul’dan Bodrum’a geldikleri ve 15 bin dolara tekneyi satın aldıkları öğrenildi. Kaçakların işlemleri sürdürülüyor.

     Termal kamera ile tespit edildi

     Aynı günün sabah saatlerinde ise, Çelebi Adasının güneyinde, termal kamera vasıtasıyla tespit edilen şüpheli bir fiber tekne kontrol edilmek maksadıyla durdururken, yapılan kontroller sonucunda; tekne içerisinde, 5’i erkek, 6’sı kadın, 10’u çocuk, toplam 21 Suriye uyruklu düzensiz göçmen ile organizatör olduğu değerlendirilen Moldova uyruklu şüpheli bir şahıs tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir